GRAINGER BULK-RS-BHS40-769 Buna-N Sheet, 18 Inch X 18 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 40A | CP8FMM 56AX01
GRAINGER BULK-RS-BHS40-769 Buna-N Sheet, 18 Inch X 18 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 40A
Item: CP8FMMModel: BULK-RS-BHS40-769Cross Ref: 56AX01
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 40A
Elongation 380%
Grade High Strength
Material Buna N
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Maximum Temperature 250°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 18"
Overall Width 18"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bf 410
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 0.062"
Thickness Tolerance -0.011" to +0.011"