GRAINGER BULK-RS-BHS40-637 Buna-N Sheet, 18 Inch X 18 Inch, 0.03125 Inch Thickness, 40A, Plain Backing, Black, Smooth | CR3CDR 56AR67
GRAINGER BULK-RS-BHS40-637 Buna-N Sheet, 18 Inch X 18 Inch, 0.03125 Inch Thickness, 40A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CR3CDRModel: BULK-RS-BHS40-637Cross Ref: 56AR67
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 40A
Elongation 380%
Grade High Strength
Material Buna N
Maximum Temperature 250°F
Min. Temp. -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 18"
Overall Width 18"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bf 410
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 0.031"
Thickness Tolerance 0" to +0.016"