FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Sheet |
| Abrasion Resistance | Good |
| Adhesive Type | Plain Backing |
| Backing Type | Non Adhesive |
| Chemical Resistance | Fair |
| Color | Black |
| Compression Set | 30% |
| Density | 1.35 g/cc |
| Elongation | 380% |
| Grade | High Strength |
| Material | Buna N |
| Max. Temp. | 250°F |
| Minimum Temperature | -30°F |
| Oil Resistance | Excellent |
| Overall Length | 36" |
| Overall Width | 24" |
| Shape | Sheet |
| Standards | Astm D2000 Bf 410 |
| Tear Strength | 20 N/mm |
| Tensile Strength | 1500 psi |
| Texture | Smooth |
| Thickness | 1/4" |
| Thickness Tolerance | -0.026" to +0.026" |
| Water Resistance | Good |
| Weather Resistance | Fair |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 4.59 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Color | Shape | Grade | Tensile Strength | Adhesive Type | Thickness | Overall Length | Overall Width | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-RS-BHS40-197 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.031" | 10 ft. | 12" | €96.33 | |
| BULK-RS-H40-197 | Black | Roll | Standard | 1000 psi | Plain Backing | 0.031" | 10 ft. | 12" | €68.14 | |
| BULK-RS-BHS50-197 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.031" | 10 ft. | 12" | €92.89 | |
| BULK-RS-BHS70-197 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.031" | 10 ft. | 12" | €86.27 | |
| BULK-RS-H40-198 | Black | Roll | Standard | 1000 psi | Plain Backing | 0.062" | 10 ft. | 12" | €102.75 | |
| BULK-RS-BHS40-198 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.062" | 10 ft. | 12" | €148.71 | |
| BULK-RS-BHS50-198 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.062" | 10 ft. | 12" | €146.03 |
Explore Products
- PARKER 12GJN08-024 Compressed Air Filter Element, Particulate, 1 Micron, Microglass
- EATON AN13KN0D5E100 Space-Savings Non-Reversing NEMA Starter, 600/550 VAC, 3P, Open Enclosure
- OSG 20660316 Solid Router Bit, Spiral Downcut, 1/4 x 3/4 x 2 1/2 Inch Size, 30 Deg. Helix Angle
- VERMONT GAGE 141188590 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.8859 Inch Size
- MACROMATIC TR-51722-22 Time Delay Relay, 120V AC/DC, 10A
- INGERSOLL-RAND 23859721 10HP STARTER
- PIP 384-881/9 Foot Protection Over-the-Shoe Boot, 9 Inch Size, Hi-Vis Yellow, Pair
Explore More
- KEYSHAFT
- Linesman Pliers
- Test Equipment
- Fan Speed Control
- Adjustable Wrench Sets
- Solenoid Valve Manifolds
- PROTO Impact Socket, 1/4 Inch, Metric, Forged Alloy Steel, Hex
- REVCOR Blower Wheels, Direct Drive, Double Inlet Forward Curve, Convex
- ANVIL 261SSG Series Riser Clamps, 304 Stainless Steel
- 3M Carpeted Entrance Mat
- MOODY TOOL Precision Screwdriver Set
- ACROVYN Crash Rail, Cappuccino, Acrovyn, 240 Inch Length
- ABILITY ONE Spray Bottles
- BALDOR / DODGE Finished Bore Sheaves, C Section
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-RS-BHS40-255 Buna-N Sheet, 24 Inch X 36 Inch, 0.25 Inch Thickness, 40A, Plain Backing, Black, Smooth
€437.94 /unit


