GRAINGER BULK-RS-BHS40-21 Buna-N Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 0.5 Inch Thickness, 40A, Plain Backing, Black, Smooth | CP8DLG 241KP0
GRAINGER BULK-RS-BHS40-21 Buna-N Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 0.5 Inch Thickness, 40A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CP8DLGModel: BULK-RS-BHS40-21Cross Ref: 241KP0
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 40A
Elongation 380%
Grade High Strength
Material Buna N
Max. Temp. 250°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 36"
Overall Width 36"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bf 410
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 1/2"
Thickness Tolerance -0.05" to +0.05"