GRAINGER BULK-RR-P95-54 Polyurethane Rod, Standard, 7/8 Inch Dia, 12 Inch Length, 95A, Black, Opaque | CQ4JVL 784XW2
GRAINGER BULK-RR-P95-54 Polyurethane Rod, Standard, 7/8 Inch Dia, 12 Inch Length, 95A, Black, Opaque
Item: CQ4JVLModel: BULK-RR-P95-54Cross Ref: 784XW2
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Rod
Abrasion Resistance Good
Chemical Resistance Fair
Clarity Opaque
Color Black
Compression Set 32%
Density 1.2 g/cc
Dia. Tolerance -0.01" to +0.02"
Diameter 7/8"
Durometer 95A
Elongation 350%
Grade Standard
Material Polyurethane
Max. Temp. 200°F
Min. Temp. 0°F
Oil Resistance Fair
Overall Length 12"
Shape Rod
Tear Strength 87 N/mm
Tensile Strength 5600 psi