GRAINGER BULK-RR-P95-160 Polyurethane Rod, Standard, 4 Inch Dia, 6 Inch Length, 95A, Amber, Semi-Clear | CQ4JTW 784YF9
GRAINGER BULK-RR-P95-160 Polyurethane Rod, Standard, 4 Inch Dia, 6 Inch Length, 95A, Amber, Semi-Clear
Item: CQ4JTWModel: BULK-RR-P95-160Cross Ref: 784YF9
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Rod
Abrasion Resistance Good
Chemical Resistance Fair
Clarity Semi Clear
Color Amber
Compression Set 32%
Density 1.2 g/cc
Dia. Tolerance -0.02" to +0.04"
Diameter 4"
Durometer 95A
Elongation 350%
Grade Standard
Material Polyurethane
Max. Temp. 200°F
Min. Temp. 0°F
Oil Resistance Fair
Overall Length 6"
Shape Rod
Tear Strength 87 N/mm
Tensile Strength 5600 psi