GRAINGER BULK-RR-P95-136 Polyurethane Rod, Standard, 1 1/8 Inch Dia, 12 Inch Length, 95A, Amber, Semi-Clear | CQ4JBV 784YD5
GRAINGER BULK-RR-P95-136 Polyurethane Rod, Standard, 1 1/8 Inch Dia, 12 Inch Length, 95A, Amber, Semi-Clear
Item: CQ4JBVModel: BULK-RR-P95-136Cross Ref: 784YD5
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Chemical Resistance Fair
Clarity Semi Clear
Color Amber
Compression Set 32%
Density 1.2 g/cc
Dia. Tolerance -0.01" to +0.02"
Diameter 1 1/8"
Durometer 95A
Elongation 350%
Oil Resistance Fair
Overall Length 12"
Shape Rod
Tear Strength 87 N/mm
Tensile Strength 5600 psi