GRAINGER BULK-RR-P95-133 Polyurethane Rod, Standard, 3/4 Inch Dia, 12 Inch Length, 95A, Amber, Semi-Clear | CQ4JPK 784YD2
GRAINGER BULK-RR-P95-133 Polyurethane Rod, Standard, 3/4 Inch Dia, 12 Inch Length, 95A, Amber, Semi-Clear
Item: CQ4JPKModel: BULK-RR-P95-133Cross Ref: 784YD2
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Chemical Resistance Fair
Clarity Semi Clear
Color Amber
Compression Set 32%
Density 1.2 g/cc
Dia. Tolerance -0.01" to +0.02"
Diameter 3/4"
Durometer 95A
Elongation 350%
Oil Resistance Fair
Overall Length 12"
Shape Rod
Tear Strength 87 N/mm
Tensile Strength 5600 psi