GRAINGER BULK-RR-P95-128 Polyurethane Rod, Standard, 4 Inch Dia, 24 Inch Length, 95A, Amber, Semi-Clear | CQ4JTG 784YC7
GRAINGER BULK-RR-P95-128 Polyurethane Rod, Standard, 4 Inch Dia, 24 Inch Length, 95A, Amber, Semi-Clear
Item: CQ4JTGModel: BULK-RR-P95-128Cross Ref: 784YC7
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Chemical Resistance Fair
Clarity Semi Clear
Color Amber
Density 1.2 g/cc
Dia. Tolerance -0.02" to +0.04"
Diameter 4"
Durometer 95A
Elongation 350%
Oil Resistance Fair
Overall Length 24"
Shape Rod
Tear Strength 87 N/mm
Tensile Strength 5600 psi