GRAINGER BULK-RR-P80-63 Polyurethane Rod, Standard, 3 Inch Dia, 12 Inch Length, 80A, Black, Opaque | CQ4JNG 784XM1
GRAINGER BULK-RR-P80-63 Polyurethane Rod, Standard, 3 Inch Dia, 12 Inch Length, 80A, Black, Opaque
Item: CQ4JNGModel: BULK-RR-P80-63Cross Ref: 784XM1
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Chemical Resistance Fair
Clarity Opaque
Color Black
Compression Set 25%
Density 1.23 g/cc
Dia. Tolerance -0.015" to +0.03"
Diameter 3"
Durometer 80A
Elongation 460%
Oil Resistance Fair
Overall Length 12"
Shape Rod
Tear Strength 65 N/mm
Tensile Strength 5600 psi