GRAINGER BULK-RR-P80-50 Polyurethane Rod, Standard, 3/8 Inch Dia, 12 Inch Length, 80A, Black, Opaque | CQ4JQN 784XK8
GRAINGER BULK-RR-P80-50 Polyurethane Rod, Standard, 3/8 Inch Dia, 12 Inch Length, 80A, Black, Opaque
Item: CQ4JQNModel: BULK-RR-P80-50Cross Ref: 784XK8
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Chemical Resistance Fair
Clarity Opaque
Color Black
Compression Set 25%
Density 1.23 g/cc
Dia. Tolerance -0.01" to +0.02"
Diameter 3/8"
Durometer 80A
Elongation 460%
Oil Resistance Fair
Overall Length 12"
Shape Rod
Tear Strength 65 N/mm
Tensile Strength 5600 psi