GRAINGER BULK-RR-P80-5 Polyurethane Rod, Standard, 3/4 Inch Dia, 4 ft Length, 80A, Black, Opaque | CQ4JYY 784XF3
GRAINGER BULK-RR-P80-5 Polyurethane Rod, Standard, 3/4 Inch Dia, 4 ft Length, 80A, Black, Opaque
Item: CQ4JYYModel: BULK-RR-P80-5Cross Ref: 784XF3
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Chemical Resistance Fair
Clarity Opaque
Color Black
Compression Set 25%
Density 1.23 g/cc
Dia. Tolerance -0.01" to +0.02"
Diameter 3/4"
Durometer 80A
Elongation 460%
Min. Temp. 0°F
Overall Length 4 ft.
Shape Rod
Tear Strength 65 N/mm
Tensile Strength 5600 psi