GRAINGER BULK-RR-P80-146 Polyurethane Rod, Standard, 3/8 Inch Dia, 6 Inch Length, 80A, Amber, Semi-Clear | CQ4JRP 784Y55
GRAINGER BULK-RR-P80-146 Polyurethane Rod, Standard, 3/8 Inch Dia, 6 Inch Length, 80A, Amber, Semi-Clear
Item: CQ4JRPModel: BULK-RR-P80-146Cross Ref: 784Y55
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Chemical Resistance Fair
Clarity Semi Clear
Color Amber
Compression Set 25%
Density 1.23 g/cc
Dia. Tolerance -0.01" to +0.02"
Diameter 3/8"
Durometer 80A
Elongation 460%
Oil Resistance Fair
Overall Length 6"
Shape Rod
Tear Strength 65 N/mm
Tensile Strength 5600 psi