GRAINGER BULK-RR-P60-74 Polyurethane Rod, Standard, 1 1/2 Inch Dia, 6 Inch Length, 60A, Black, Opaque | CQ4JZR 784X52
GRAINGER BULK-RR-P60-74 Polyurethane Rod, Standard, 1 1/2 Inch Dia, 6 Inch Length, 60A, Black, Opaque
Item: CQ4JZRModel: BULK-RR-P60-74Cross Ref: 784X52
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Chemical Resistance Fair
Clarity Opaque
Color Black
Compression Set 20%
Density 1.2 g/cc
Dia. Tolerance -0.01" to +0.02"
Diameter 1 1/2"
Durometer 60A
Elongation 600%
Max. Temp. 200°F
Minimum Temperature 0°F
Oil Resistance Fair
Overall Length 6"
Shape Rod
Tear Strength 27 N/mm
Tensile Strength 3500 psi