GRAINGER BULK-RR-P60-60 Polyurethane Rod, Standard, 2 Inch Dia, 12 Inch Length, 60A, Black, Opaque | CQ4JMB 784X38
GRAINGER BULK-RR-P60-60 Polyurethane Rod, Standard, 2 Inch Dia, 12 Inch Length, 60A, Black, Opaque
Item: CQ4JMBModel: BULK-RR-P60-60Cross Ref: 784X38
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Rod
Color Black
Compression Set 20%
Density 1.2 g/cc
Dia. Tolerance -0.01" to +0.02"
Diameter 2"
Durometer 60A
Elongation 600%
Grade Standard
Material Polyurethane
Max. Temp. 200°F
Min. Temp. 0°F
Oil Resistance Fair
Overall Length 12"
Shape Rod
Tear Strength 27 N/mm
Tensile Strength 3500 psi