GRAINGER BULK-RR-P60-39 Polyurethane Rod, Standard, 1 Inch Dia, 24 Inch Length, 60A, Black, Opaque | CQ4JER 784X17
GRAINGER BULK-RR-P60-39 Polyurethane Rod, Standard, 1 Inch Dia, 24 Inch Length, 60A, Black, Opaque
Item: CQ4JERModel: BULK-RR-P60-39Cross Ref: 784X17
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Rod
Color Black
Compression Set 20%
Density 1.2 g/cc
Dia. Tolerance -0.01" to +0.02"
Diameter 1"
Durometer 60A
Elongation 600%
Grade Standard
Material Polyurethane
Max. Temp. 200°F
Minimum Temperature 0°F
Oil Resistance Fair
Overall Length 24"
Shape Rod
Tear Strength 27 N/mm
Tensile Strength 3500 psi