GRAINGER BULK-RR-P40-10 Polyurethane Rod, Standard, 1 1/2 Inch Dia, 4 ft Length, 40A, Black, Opaque | CQ4HZT 784WL7
GRAINGER BULK-RR-P40-10 Polyurethane Rod, Standard, 1 1/2 Inch Dia, 4 ft Length, 40A, Black, Opaque
Item: CQ4HZTModel: BULK-RR-P40-10Cross Ref: 784WL7
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Rod
Color Black
Compression Set 5%
Density 1.2 g/cc
Dia. Tolerance -0.01" to +0.02"
Diameter 1 1/2"
Durometer 40A
Elongation 600%
Grade Standard
Material Polyurethane
Max. Temp. 200°F
Minimum Temperature 0°F
Oil Resistance Fair
Overall Length 4 ft.
Shape Rod
Tear Strength 21 N/mm
Tensile Strength 2100 psi