GRAINGER BULK-RB-S70-1 Silicone Ball, Food, 3/16 Inch Dia, White, Semi-Clear, 70A, -80 Deg F To 450 Deg F, 10 PK | CQ4HXW 784ZP0
GRAINGER BULK-RB-S70-1 Silicone Ball, Food, 3/16 Inch Dia, White, Semi-Clear, 70A, -80 Deg F To 450 Deg F
Item: CQ4HXWModel: BULK-RB-S70-1Cross Ref: 784ZP0
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Ball
Abrasion Resistance Poor
Chemical Resistance Good
Clarity Semi Clear
Color White
Compression Set 30%
Density 1.25 g/cc
Elongation 400%
Grade Food Grade
Material Silicone
Max. Temp. 450°F
Min. Temp. -80°F
Oil Resistance Fair
Overall Dia. 0.188"
Overall Diameter 3/16"
Shape Ball
Standards Fda 21 Cfr 177.2600
Tear Strength 15 N/mm
Tensile Strength 700 psi