GRAINGER BULK-RB-P80-8 Polyurethane Ball, Standard, 1 Inch Dia, Black, Opaque, 80A, -20 Deg F To 180 Deg F | CQ4HXH 784ZT6
GRAINGER BULK-RB-P80-8 Polyurethane Ball, Standard, 1 Inch Dia, Black, Opaque, 80A, -20 Deg F To 180 Deg F
Item: CQ4HXHModel: BULK-RB-P80-8Cross Ref: 784ZT6
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Ball
Color Black
Compression Set 25%
Density 1.25 g/cc
Elongation 450%
Grade Standard
Material Polyurethane
Max. Temp. 180°F
Minimum Temperature -20°F
Oil Resistance Fair
Overall Dia. 1"
Shape Ball
Tear Strength 50 N/mm
Tensile Strength 3000 psi