GRAINGER BULK-RB-P80-1 Polyurethane Ball, Std, 3/16 Inch Dia, Black, Opaque, 80A, -20 Deg F To 180 Deg F, 5 PK | CQ4HYM 784ZR9
GRAINGER BULK-RB-P80-1 Polyurethane Ball, Std, 3/16 Inch Dia, Black, Opaque, 80A, -20 Deg F To 180 Deg F
Item: CQ4HYMModel: BULK-RB-P80-1Cross Ref: 784ZR9
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Ball
Color Black
Compression Set 25%
Density 1.25 g/cc
Durometer 80A
Elongation 450%
Grade Standard
Material Polyurethane
Max. Temp. 180°F
Minimum Temperature -20°F
Oil Resistance Fair
Overall Dia. 0.188"
Overall Diameter 3/16"
Shape Ball
Tear Strength 50 N/mm
Tensile Strength 3000 psi