GRAINGER BULK-RB-N70-6 Neoprene Ball, Std, 5/8 Inch Overall Dia, Black, Opaque, 70A, -30 Deg F To 250 Deg F, 5 PK | CQ4HXF 784ZL2
GRAINGER BULK-RB-N70-6 Neoprene Ball, Std, 5/8 Inch Overall Dia, Black, Opaque, 70A, -30 Deg F To 250 Deg F
Item: CQ4HXFModel: BULK-RB-N70-6Cross Ref: 784ZL2
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Ball
Abrasion Resistance Good
Chemical Resistance Fair
Clarity Opaque
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 70A
Elongation 350%
Grade Standard
Material Neoprene
Max. Temp. 250°F
Oil Resistance Good
Overall Dia. 5/8"
Shape Ball
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi