Item: CQ3UWLModel: BULK-PS-PLY-48Cross Ref: 60RV63
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet Stock
Color White
Corrosion And Chemical Resistance Fair
Friction Coefficient 0.5
Friction Rating Slippery
Grade Standard
Impact Strength 0.2 lbs.-ft./in.
Impact Strength Rating Poor
Length Tolerance -1" to +1"
Machinability Fair
Material Polystyrene
Material Properties Standard
Max. Temp. 150°F
Minimum Temperature 0°F
Nominal Length 48"
Nominal Size (merch) 6" x 48"
Nominal Width 6"
Plastic Clarity Opaque
Plastic Density 0.038 lbs.-cu. in.
Plastic Hardness Rockwell R70
Plastic Hardness Rating Hard
Plastic Length 4 ft.
Plastic Length Tolerance -1" to +1"
Plastic Thickness 1/8"
Plastic Thickness Tolerance -0.01" to +0.004"
Plastic Width 6"
Plastic Width Tolerance -0.25" to +0.25"
Shape Bars
Tensile Strength 2500 psi
Tensile Strength Rating Poor
Uv Resistant No
Water Absorption 0.3%