FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Rectangle Stock |
| Color | Clear |
| Corrosion And Chemical Resistance | Fair |
| Friction Coefficient | 0.53 |
| Friction Rating | Not Slippery |
| Grade | Standard |
| Impact Strength | 14 lbs.-ft./in. |
| Impact Strength Rating | Excellent |
| Length Tolerance | -1" to +1" |
| Machinability | Fair |
| Material | Polycarbonate |
| Material Properties | Standard |
| Max. Temp. | 240°F |
| Minimum Temperature | -40°F |
| Nominal Length | 48" |
| Nominal Size (merch) | 1 1/2" x 48" |
| Nominal Width | 1 1/2" |
| Plastic Clarity | Clear |
| Plastic Density | 0.043 lbs.-cu. in. |
| Plastic Hardness | Rockwell R120 |
| Plastic Hardness Rating | Hard |
| Plastic Length | 4 ft. |
| Plastic Length Tolerance | -1" to +1" |
| Plastic Thickness | 1/4" |
| Plastic Thickness Tolerance | -0.024" to +0.01" |
| Plastic Width | 1 1/2" |
| Plastic Width Tolerance | -0.25" to +0.25" |
| Shape | Bars |
| Standards | Ul 94 V-2 |
| Tensile Strength | 9700 psi |
| Tensile Strength Rating | Good |
| Uv Resistant | No |
| Water Absorption | 0.13% |
| Water Absorption Rating | Good |
| Wear Factor | Fair |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.35 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
Explore Products
- SPEARS VALVES 2929-91532 Reducer Coupling, Spigot x Gasket, 80 PSI, PIP, 24 x 15 Size, PVC
- EATON S20P11B25CUES General Purpose Encapsulated Transformer, 25 KVA, 1-Phase, 240X480-120/240V, Copper Coil
- LUBRIMATIC 05-025 Adapter-Needle Nose, 4 Inch Size
- AIGNEP 55915-10-3/8 Composite Flow Control Valve, In, Knob, 10mm Tube x 3/8 Inch Swift-Fit
- HUB CITY 0250-54440 Helical Hypoid Reducer, 1.34 HP, 0.874 Inch I.D, AS Mounting Type, Cast Iron
- BALDOR / DODGE 233276 30X44 ST DR XT45 30X44 Straight Drum XT45
- SPEARS VALVES 879-050 Nipple, Threaded Both End, Schedule 80, 1/8 Inch x 5 Size, PVC
- MAXPURE TE7WCSW6L.75-PL Short Outlet Run Tee, 316L Stainless Steel, Orbital Weld x Clamp x Orbital Weld
Explore More
- KEYSHAFT
- Sanitary Butterfly Valves
- Electrical Wall Plates
- Electric Unit Heaters
- Atomizing Spray Nozzles
- DESTACO 227 Series Horizontal Hold Down Clamps
- AKRO-MILS 30288 Akrobins Super Size Bins
- MEMPHIS GLOVE NXG Work Gloves, Gray
- IRONCLAD Kong Dexterity Supergrip Gloves
- ANVIL 69H Series Trapeze Pipe Hangers
- CHECKERS Warning Whip Flag
- SPEARS VALVES CPVC Y Strainers, True Union Threaded Ends, FKM
- SPEEDAIRE Swivel Joint Housings
- LIFTOMATIC Preventive Maintenance Kits
- SANDPIPER Covers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-PS-PC-222 Rectangle Stock, 0.25 Inch Plastic Thick, 1 1/2 Inch Width X 48 Inch Length, Clear
€26.23 /unit

