FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Rectangle Stock |
| Color | Clear |
| Corrosion And Chemical Resistance | Fair |
| Friction Coefficient | 0.53 |
| Friction Rating | Not Slippery |
| Grade | Standard |
| Impact Strength | 14 lbs.-ft./in. |
| Impact Strength Rating | Excellent |
| Length Tolerance | -1" to +1" |
| Machinability | Fair |
| Material | Polycarbonate |
| Material Properties | Standard |
| Max. Temp. | 240°F |
| Minimum Temperature | -40°F |
| Nominal Length | 24" |
| Nominal Size (merch) | 4" x 24" |
| Nominal Width | 4" |
| Plastic Clarity | Clear |
| Plastic Density | 0.043 lbs.-cu. in. |
| Plastic Hardness | Rockwell R120 |
| Plastic Hardness Rating | Hard |
| Plastic Length | 24" |
| Plastic Length Tolerance | -1" to +1" |
| Plastic Thickness | 0.0625" |
| Plastic Thickness Tolerance | -0.009" to +0.007" |
| Plastic Width | 4" |
| Plastic Width Tolerance | -0.25" to +0.25" |
| Shape | Bars |
| Standards | Ul 94 V-2 |
| Tensile Strength | 9700 psi |
| Tensile Strength Rating | Good |
| Uv Resistant | No |
| Water Absorption | 0.13% |
| Water Absorption Rating | Good |
| Wear Factor | Fair |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.14 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Tensile Strength | Plastic Length | Plastic Thickness | Plastic Width | Max. Temp. | Plastic Thickness Tolerance | Nominal Width | Plastic Hardness | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 11109999 | - | - | - | - | - | - | - | - | €66.18 | RFQ
|
| 11822999 | - | - | - | - | - | - | - | - | €78.61 | RFQ
|
| 11825999 | - | - | - | - | - | - | - | - | €266.56 | RFQ
|
| 11824999 | - | - | - | - | - | - | - | - | €133.25 | RFQ
|
| 11762999 | - | - | - | - | - | - | - | - | €85.44 | RFQ
|
| 11821999 | - | - | - | - | - | - | - | - | €81.68 | RFQ
|
| 11818999 | - | - | - | - | - | - | - | - | €10.22 | RFQ
|
Explore Products
- GROZ 7DX37 Filter/Regulator/Lubricator 1/4 Inch 18cfm
- GATES 3A4.4/B4.8 QD-SD
- BUSSMANN FRS-R-20 Fuse, 20 Amp, 600 VAC, 5 Inch Lg, 13/16 Inch Dia., Cylindrical Body, Time Delay, RK5 Class, Nonindicating
- VISION MEO-026 Engineering Lens Cover
- ANVIL 0813508207 3/4 Galvanized Malleable Iron Union
- SENSOREX TCS3300 Toroidal Conductivity Kit, Conductivity, Multi-Range 0-2,000,000 uS/cm, 0 To 80 Deg. C
- 3M 7000132650 80610841118 / 27474 / 1205-3/8"X36YD Insulating Electrical Tape, 1205, Polyimide, 3/8 Inch x 108 Ft., Amber, Amber
- BUSSMANN MDQ-1-1/2 Fuse, 1.5 Amp, 250 VAC, 100 Amp at 250 VAC, 1-1/4 Inch Lg, 1/4 Inch Dia.
Explore More
- KEYSHAFT
- Air Disc Sanders
- Food Service Thermometers
- Bottle Top Dispensers
- Flange Alignment Tools
- HI TEMP Welding Pad
- MITUTOYO 571 Series Absolute Digimatic Depth Gages
- BURNDY GB Type Mechanical Grounding Connectors
- ANVIL ASLS Series Clamping Nuts With Long Spring
- CENTURY 1/2" Shaft Diameter Belt Drive Motors
- ABUS Steel Shackle Combination Padlock
- DAYTON Blade Squeegee Rears
- MASTER LOCK Shackle Length Mounting Collar
- HEPCOMOTION Carriages
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-PS-PC-161 Rectangle Stock, 0.0625 Inch Plastic Thick, 4 Inch Width X 24 Inch Length, Clear
€14.13 /unit

