FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Rectangle Stock |
| Color | Clear |
| Corrosion And Chemical Resistance | Fair |
| Friction Coefficient | 0.8 |
| Friction Rating | Not Slippery |
| Grade | Standard |
| Impact Strength | 0.3 lbs.-ft./in. |
| Impact Strength Rating | Poor |
| Length Tolerance | -1" to +1" |
| Machinability | Good |
| Material | Cast Acrylic |
| Material Properties | Standard |
| Maximum Temperature | 190°F |
| Minimum Temperature | 40°F |
| Nominal Length | 48" |
| Nominal Size (merch) | 4" x 48" |
| Nominal Width | 4" |
| Plastic Clarity | Clear |
| Plastic Density | 0.043 lbs.-cu. in. |
| Plastic Hardness | Rockwell M95 |
| Plastic Hardness Rating | Hard |
| Plastic Length | 4 ft. |
| Plastic Length Tolerance | -1" to +1" |
| Plastic Thickness | 1" |
| Plastic Thickness Tolerance | -0.053" to +0.025" |
| Plastic Width | 4" |
| Plastic Width Tolerance | -0.25" to +0.25" |
| Shape | Bars |
| Standards | Ul 94 Hb |
| Tensile Strength | 9000 psi |
| Tensile Strength Rating | Good |
| Uv Resistant | Yes |
| Water Absorption | 0.4% |
| Water Absorption Rating | Poor |
| Wear Factor | Fair |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 3.72 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Plastic Width | Plastic Thickness | Plastic Length | Tensile Strength | Max. Temp. | Min. Temp. | Water Absorption Rating | Plastic Hardness | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-PS-CAC-331 | 12" | 0.0625" | 4 ft. | 9000 psi | - | - | Poor | Rockwell M95 | €39.31 | |
| BULK-PS-CAC-395 | 16" | 0.062" | 32" | 9000 psi | 190°F | 40°F | Poor | Rockwell M95 | €41.61 | |
| BULK-PS-CAC-321 | 6" | 0.0625" | 6" | 9000 psi | - | - | Poor | Rockwell M95 | €14.13 | |
| BULK-PS-CAC-14 | 12" | 0.09375" | 12" | 9000 psi | - | - | Poor | Rockwell M95 | €22.44 | |
| BULK-PS-CAC-25 | 12" | 0.09375" | 24" | 9000 psi | - | 40°F | Poor | Rockwell M95 | €31.28 | |
| BULK-PS-CAC-376 | 12" | 0.09375" | 4 ft. | 9000 psi | 190°F | - | Poor | Rockwell M95 | €52.48 | |
| BULK-PS-CAC-384 | 16" | 0.09375" | 16" | 9000 psi | 190°F | - | Poor | Rockwell M95 | €33.70 |
Explore Products
- DEWALT DWA7762 6-1/2 Inch Carbide Metal Cutting Circular Saw Blade, No. of Teeth 48
- CLEVELAND C32707 Square End Mill, Center Cutting, 4 Flutes, 15/32 Inch Milling Dia
- BALLYMORE FSH726X Rolling Ladder, Steel, 70 Inch Height
- SDC 15-2-3 Push Button Switch, Momentary
- OSBORN 3301462122
- SLOAN 3860692
- GATES 420J4 Micro-V Belt, J Section
- SIOUX CHIEF 933-611001
Explore More
- KEYSHAFT
- Attic Exhaust Ventilators
- Plunger Pump Accessories
- Round Standoffs
- Filter Media Pads
- Ultrasonic Flow Meter Detector Accessories
- ALLPAX GASKET CUTTER SYSTEMS 4000 Series Medium Duty Gasket Cutter Kits
- CONDOR Heat Resistant Gloves, Terry Cloth
- MEMPHIS GLOVE Big Jake Premium A+ Side Leather Palm Work Gloves
- IRONCLAD Kong Cold Condition Waterproof Gloves
- FACOM 34 Midget Open End Wrenches, 15° And 75° Hinged
- MITEE-BITE PRODUCTS INC Fixture Clamp
- PASS AND SEYMOUR Slater Series Blank Covers
- SPEARS VALVES PVC True Union Industrial Vertical 3-Way Full Port Ball Valves, Flanged, EPDM
- BALDOR MOTOR General Purpose Motors, C- Face, Foot Mounted, TEFC, Single Phase
- MARTIN SPROCKET QD Short Bushings
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-PS-CAC-319 Rectangle Stock, 1 Inch Thick, 4 Inch Width X 48 Inch Length, Clear
€216.35 /unit
