FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Rectangle Stock |
| Color | Clear |
| Corrosion And Chemical Resistance | Fair |
| Friction Coefficient | 0.8 |
| Friction Rating | Not Slippery |
| Grade | Standard |
| Impact Strength | 0.3 lbs.-ft./in. |
| Impact Strength Rating | Poor |
| Length Tolerance | -1" to +1" |
| Machinability | Good |
| Material | Cast Acrylic |
| Material Properties | Standard |
| Maximum Temperature | 190°F |
| Minimum Temperature | 40°F |
| Nominal Length | 12" |
| Nominal Size (merch) | 4" x 12" |
| Nominal Width | 4" |
| Plastic Clarity | Clear |
| Plastic Density | 0.043 lbs.-cu. in. |
| Plastic Hardness | Rockwell M95 |
| Plastic Hardness Rating | Hard |
| Plastic Length | 12" |
| Plastic Length Tolerance | -1" to +1" |
| Plastic Thickness | 1/2" |
| Plastic Thickness Tolerance | -0.048" to +0.013" |
| Plastic Width | 4" |
| Plastic Width Tolerance | -0.25" to +0.25" |
| Shape | Bars |
| Standards | Ul 94 Hb |
| Tensile Strength | 9000 psi |
| Tensile Strength Rating | Good |
| Uv Resistant | Yes |
| Water Absorption | 0.4% |
| Water Absorption Rating | Poor |
| Wear Factor | Fair |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.41 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Plastic Width | Plastic Thickness | Plastic Length | Tensile Strength | Max. Temp. | Min. Temp. | Water Absorption Rating | Plastic Hardness | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-PS-CAC-331 | 12" | 0.0625" | 4 ft. | 9000 psi | - | - | Poor | Rockwell M95 | €39.31 | |
| BULK-PS-CAC-395 | 16" | 0.062" | 32" | 9000 psi | 190°F | 40°F | Poor | Rockwell M95 | €41.61 | |
| BULK-PS-CAC-321 | 6" | 0.0625" | 6" | 9000 psi | - | - | Poor | Rockwell M95 | €14.13 | |
| BULK-PS-CAC-14 | 12" | 0.09375" | 12" | 9000 psi | - | - | Poor | Rockwell M95 | €22.44 | |
| BULK-PS-CAC-25 | 12" | 0.09375" | 24" | 9000 psi | - | 40°F | Poor | Rockwell M95 | €31.28 | |
| BULK-PS-CAC-376 | 12" | 0.09375" | 4 ft. | 9000 psi | 190°F | - | Poor | Rockwell M95 | €52.48 | |
| BULK-PS-CAC-384 | 16" | 0.09375" | 16" | 9000 psi | 190°F | - | Poor | Rockwell M95 | €33.70 |
Explore Products
- BOSTON GEAR GB76B Change Gear, 16 Diametral Pitch, 14 1/2 Deg. Pressure Angle, 76 Teeth, Cast Iron
- GATES 732150905 Hose Coupling, 0.252 Inch I.D, 1.96 Inch Length, 0.945 Inch Cutoff Size
- HUB CITY 0230-07668 Worm Reducer, 1.03 Hp, 1.250 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Cast Iron
- APPROVED VENDOR 1RHR8 O-ring Viton 11mm Outer Diameter
- LENOX TOOLS 1778088 Band Saw Blade, 1/4 Inch Blade Width, 16 Feet 5 Inch Size, 0.025 Inch Blade Thickness
- MARTIN SPROCKET 3 5V 590 SDS Sheave, QD Bushing, 5.9 Inch Outside Dia., 3 Groove, 5.8 Inch Pitch Dia., Cast Iron
- BUSSMANN NTN-R-100 Specialty Fuse, Dummy Fuse, 250VAC/250VAC, 100A, Non-Housing Fuse
- GROVE GEAR GRL8320017.00 GRL-B832-10-D Worm Reducer, 10:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.375 Inch O.D, Cast Iron
Explore More
- KEYSHAFT
- Harnesses
- Press Fit Fittings
- Round Standoffs
- Gas Heater Accessories
- Aluminum Tubing Fittings
- DESTACO Position Sensor Tie Rod Mount
- HELICOIL Complete Working Gages, UNF, 2B
- DWYER INSTRUMENTS DM-1100 Series DigiMag Digital Differential Pressure Gages
- ANVIL 140 Series Machine Threaded Rods, Threaded Both Ends
- AUTOQUIP Electric Pallet Tilter
- MARTIN SPROCKET Duplex Stock Bore B Type Metric Roller Chain Sprockets, 08B-2 Chain Number
- NIBCO Single Size Hand-Held Joining Kits, Polypropylene
- KILLARK NV2 Series EnviroRite II Light Fixtures, Non-Metallic
- SLOAN Royal 312 Exposed Manual Specialty Water Closet Foot Pedal Flushometers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-PS-CAC-294 Rectangle Stock, 0.5 Inch Thick, 4 Inch Width X 12 Inch Length, Clear
€29.84 /unit
