GRAINGER BULK-PS-ACB-39 Plastic Sheet, 1.25 Inch Size Plastic Thick, Black, 9, 100 psi Tensile Strength
Get it by Thursday, May 21
5.00% off
€1,602.46 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Sheet |
| Color | Black |
| Corrosion And Chemical Resistance | Fair |
| Friction Rating | Slippery |
| Grade | Standard |
| Impact Strength | 1.1 lbs.-ft./in. |
| Impact Strength Rating | Poor |
| Machinability | Excellent |
| Material | Acetal Copolymer |
| Maximum Temperature | 180°F |
| Min. Temp. | -50°F |
| Nominal Length | 48" |
| Nominal Size (merch) | 24" x 48" |
| Nominal Width | 24" |
| Plastic Clarity | Opaque |
| Plastic Density | 0.051 lbs.-cu. in. |
| Plastic Hardness | Rockwell M90 |
| Plastic Hardness Rating | Hard |
| Plastic Length | 4 ft. |
| Plastic Length Tolerance | -1" to +1" |
| Plastic Thickness | 1 1/4" |
| Plastic Thickness Tolerance | -0.1" to +0.031" |
| Plastic Width | 24" |
| Plastic Width Tolerance | -1" to +1" |
| Shape | Sheets |
| Standards | Ul 94 Hb |
| Tensile Strength | 9100 psi |
| Tensile Strength Rating | Good |
| Uv Resistant | No |
| Water Absorption | 0.22% |
| Water Absorption Rating | Good |
| Wear Factor | Excellent |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 33.05 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Shape | Tensile Strength | Grade | Plastic Hardness | Plastic Length | Nominal Width | Color | Plastic Width | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-PS-ACB-402 | Sheets | 9100 psi | Standard | Rockwell M90 | 4 ft. | 8" | Black | 8" | €43.29 | |
| BULK-PS-ACB-949 | Sheets | 9100 psi | Standard | Rockwell M90 | 4 ft. | 24" | Black | 24" | €166.62 | |
| BULK-PS-ACB-426 | Sheets | 9100 psi | Standard | Rockwell M90 | 4 ft. | 12" | Black | 12" | €53.50 | |
| BULK-PS-ACB-43 | Sheets | 9100 psi | Standard | Rockwell M90 | 24" | 24" | Black | 24" | €53.46 | |
| BULK-PS-ACB-366 | Sheets | 9100 psi | Standard | Rockwell M90 | 12" | 8" | Black | 8" | €21.97 | |
| BULK-PS-ACB-907 | Sheets | 9100 psi | Standard | Rockwell M90 | 12" | 12" | Black | 12" | €56.82 | |
| BULK-PS-ACB-28 | Sheets | 9100 psi | Standard | Rockwell M90 | 4 ft. | 24" | Black | 24" | €90.38 |
Explore Products
- MAIN FILTER INC. MF0579383 R631C25V Hydraulic Filter, Cellulose, 25 Micron Rating, Viton Seal, 11.88 Inch Height
- CEMENTEX USA M332F Flat Mini Screwdriver, 3/32 Inch Size
- TITAN FASTENERS DPA06016
- BULLDOG 0289650300 Adjustable Gooseneck Coupler, 2-5/16 Inch Dia., 30000 lbs. Capacity, Square
- REGAL 007110AS Spiral Point Tap, #3-48 Size, H1 Limit, 2 Flutes, Plug, Bright
- GENERAL TOOLS & INSTRUMENTS LLC TS03 Inspection Camera, 960 x 240 Pixel, 2.4 Inch To Infinity Observation Depth
- BOSTON GEAR LHSSVV-7 Precision Self-Aligning Self-Lubricating Bearing
- APPLETON ELECTRIC YF0604P300083
Explore More
- KEYSHAFT
- Manifold Gauge Sets
- Air Operated Diaphragm Pumps
- Fuse Kits
- Hook-and-Loop Sanding Discs
- Axial Fan Accessories
- RINGERS GLOVES Heavy Duty Impact Protection Gloves
- ANSELL 83-500 Touchntuff Sterile Polyisoprene Gloves
- MUELLER INDUSTRIES 1602-D Chexter Check Valves
- ANVIL 367 Series Concentric Reducers, Black, Cast Iron
- BALLYMORE Forklift Work Platform
- SPEARS VALVES PVC Clear Utility Swing Check Valves, SR Threaded
- WORLDWIDE ELECTRIC Premium Efficient Stainless Steel Motors
- INGERSOLL-RAND Motor Gaskets
- BALDWIN ESTATE 5455V Levers With 5048 Rose
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-PS-ACB-39 Plastic Sheet, 1.25 Inch Size Plastic Thick, Black, 9, 100 psi Tensile Strength
€1,686.80 /unit
