GRAINGER BULK-PS-ACB-2092 Plastic Sheet, 2 Inch Thick, 12 Inch Width x 24 Inch Length, Black
Get it by Thursday, May 21
5.00% off
€1,390.74 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Sheet |
| Color | Black |
| Corrosion And Chemical Resistance | Fair |
| Friction Coefficient | 0.2 |
| Friction Rating | Very Slippery |
| Grade | Standard |
| Impact Strength Rating | Poor |
| Length Tolerance | -1" to +1" |
| Machinability | Excellent |
| Material Properties | Standard |
| Maximum Temperature | 180°F |
| Minimum Temperature | -20°F |
| Nominal Length | 24" |
| Nominal Size (merch) | 12" x 24" |
| Nominal Width | 12" |
| Plastic Clarity | Opaque |
| Plastic Hardness | Rockwell M94 |
| Plastic Hardness Rating | Hard |
| Plastic Length | 24" |
| Plastic Length Tolerance | -1" to +1" |
| Plastic Thickness | 2" |
| Plastic Thickness Tolerance | -0.05" to +0.11" |
| Plastic Width | 12" |
| Plastic Width Tolerance | -1" to +1" |
| Shape | Sheets |
| Tensile Strength | 9600 psi |
| Tensile Strength Rating | Good |
| Uv Resistant | No |
| Water Absorption | 0.25% |
| Water Absorption Rating | Good |
| Wear Factor | Excellent |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 13.5 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Tensile Strength | Plastic Length | Plastic Width | Plastic Thickness | Max. Temp. | Min. Temp. | Plastic Hardness | Water Absorption | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-PS-ACB-1769 | 9600 psi | 12" | 3" | 1/4" | - | -20°F | Rockwell M94 | 0.25% | €46.06 | |
| BULK-PS-ACB-1751 | 9600 psi | 4 ft. | 12" | 1/4" | - | -20°F | Rockwell M94 | 0.25% | €510.47 | |
| BULK-PS-ACB-1782 | 9600 psi | 24" | 6" | 1/4" | 180°F | -20°F | Rockwell M94 | 0.25% | €153.45 | |
| BULK-PS-ACB-1778 | 9600 psi | 24" | 5" | 1/4" | 180°F | -20°F | Rockwell M94 | 0.25% | €133.58 | |
| BULK-PS-ACB-1780 | 9600 psi | 4 ft. | 5" | 1/4" | 180°F | -20°F | Rockwell M94 | 0.25% | €264.74 | |
| BULK-PS-ACB-1763 | 9600 psi | 36" | 2" | 1/4" | 180°F | -20°F | Rockwell M94 | 0.25% | €99.62 | |
| BULK-PS-ACB-1761 | 9600 psi | 12" | 2" | 1/4" | 180°F | -20°F | Rockwell M94 | 0.25% | €34.72 |
Explore Products
- WINSMITH E17MSFS3W160H0 Gear Reducer, Right Solid Output Shaft, Quill Input
- LISLE LS/16750 Valve Spring Compressor
- PIP BR59N-45WH-M Critical Environment Reusable Labcoat, M, Each
- WINTERS INSTRUMENTS PFP421 Ss Liquid Filled Gauge, 4.5 Inch, 0/5000 Psi/Kpa Ss 1/4 Inch, Lbm
- WEG 00156OT3E143JP-S 12682711 Pump Motor, 1-1/2 Hp, 3495 143/5jp 1.85a
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS QSBU-230240BL Shelving Unit, 12 Inch D x 36 Inch L x 75 Inch H, Heavy Duty
- DWYER INSTRUMENTS GBTB525151 Dial Thermometer, Glow In The Dark, Bimetal, 1/2 Inch NPT Connection, 0 to 300 Deg F Range
- BOSTON GEAR ORC5SPNHP48P72 Clutches and Brake
Explore More
- KEYSHAFT
- Outdoor Trash Cans
- Sillcocks
- Wire Terminal Blocks
- Portable Spill Containment Units
- Deck Nails
- ALLPAX GASKET CUTTER SYSTEMS 6000 Series Heavy Duty Gasket Cutter Kits
- DESTACO 207 Series Vertical Hold Down Clamps, Flanged Base, U Bar
- ANVIL AS604 Series 2-Hole Corner Angle
- WALTER TOOLS Triangle Milling Insert, Application: Medium
- ZURN Mixing Valves
- ARLINGTON INDUSTRIES Connectors, 90 Degree, Zinc Die-Cast, Liquid Tight
- BUNTING BEARINGS C93200 Continuous Cast Bronze Solid Bars, SAE 660
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-PS-ACB-2092 Plastic Sheet, 2 Inch Thick, 12 Inch Width x 24 Inch Length, Black
€1,463.94 /unit
