FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Sheet Stock |
| Color | Black |
| Corrosion And Chemical Resistance | Fair |
| Friction Coefficient | 0.2 |
| Friction Rating | Very Slippery |
| Grade | Standard |
| Impact Strength Rating | Poor |
| Length Tolerance | -1" to +1" |
| Machinability | Excellent |
| Material | Acetal Homopolymer |
| Material Properties | Standard |
| Maximum Temperature | 180°F |
| Min. Temp. | -20°F |
| Nominal Length | 36" |
| Nominal Size (merch) | 1" x 36" |
| Nominal Width | 1" |
| Plastic Clarity | Opaque |
| Plastic Density | 0.051 lbs.-cu. in. |
| Plastic Hardness | Rockwell M94 |
| Plastic Hardness Rating | Hard |
| Plastic Length | 36" |
| Plastic Length Tolerance | -1" to +1" |
| Plastic Thickness | 3/4" |
| Plastic Thickness Tolerance | -0.019" to +0.044" |
| Plastic Width | 1" |
| Plastic Width Tolerance | -0.25" to +0.25" |
| Shape | Bars |
| Tensile Strength | 9600 psi |
| Tensile Strength Rating | Good |
| Uv Resistant | No |
| Water Absorption | 0.25% |
| Water Absorption Rating | Good |
| Wear Factor | Excellent |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.53 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Tensile Strength | Plastic Length | Plastic Width | Plastic Thickness | Max. Temp. | Min. Temp. | Plastic Hardness | Water Absorption | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-PS-ACB-1769 | 9600 psi | 12" | 3" | 1/4" | - | -20°F | Rockwell M94 | 0.25% | €46.06 | |
| BULK-PS-ACB-1751 | 9600 psi | 4 ft. | 12" | 1/4" | - | -20°F | Rockwell M94 | 0.25% | €510.47 | |
| BULK-PS-ACB-1782 | 9600 psi | 24" | 6" | 1/4" | 180°F | -20°F | Rockwell M94 | 0.25% | €153.45 | |
| BULK-PS-ACB-1778 | 9600 psi | 24" | 5" | 1/4" | 180°F | -20°F | Rockwell M94 | 0.25% | €133.58 | |
| BULK-PS-ACB-1780 | 9600 psi | 4 ft. | 5" | 1/4" | 180°F | -20°F | Rockwell M94 | 0.25% | €264.74 | |
| BULK-PS-ACB-1763 | 9600 psi | 36" | 2" | 1/4" | 180°F | -20°F | Rockwell M94 | 0.25% | €99.62 | |
| BULK-PS-ACB-1761 | 9600 psi | 12" | 2" | 1/4" | 180°F | -20°F | Rockwell M94 | 0.25% | €34.72 |
Explore Products
- DAYTON VE2LY99PG Propeller
- SHAVIV 151-29042 Deburring Replacement Blade, E 300, High Speed Steel
- MASTERDRIVES 2C90SF Quick Disconnect Sheave, C Section, 2 Groove
- APPLETON ELECTRIC MLLEDA22D5BU2 Led Light Fixture, 2000 Lumens, 3/4 Inch Hub Size
- MJ MAY 70S0J-95-24X48 Rubber Sheet, Polyurethane, Width 24 Inch, Length 4 Feet, Thickness 3/8 Inch
- TECHNIKS 05710-562 Collet, Round Face, 0.5620 Inch Size
- MI-T-M 7-0159A20 Handle Assembly, Yellow, Large
- SPEAKMAN S-2255-PB Shower Head, Polished Brass, Wall, Brass
Explore More
- KEYSHAFT
- Drain Strainers
- Key Cabinets and Replacement Tags
- Garden Carts
- Jig Saw Blades
- Hydraulic Quick Couplers
- CONDOR Cowhide Leather White Driver Gloves
- CONDOR Electrical Gloves Protector, Beige/Orange
- KRYTOX GPL 207 Series Standard Grade Grease
- ASHCROFT A Series Explosion Proof Pressure Switches, 316SS Body
- GLOBE SCIENTIFIC Self-Standing Transport Tube Caps
- DAP Latex Sealant
- MARTIN SPROCKET Stock Bore A Type Flame Cut Sprockets, 124 Chain Number
- HOWARD LEIGHT Laser Lite Disposable Earplugs
- GRAINGER Filter Felt
- LEGRIS Equal Tees
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-PS-ACB-1907 Plastic Sheet Stock, 0.75 Inch Thick, 1 Inch Width x 36 Inch Length, Black
€132.93 /unit
