FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Rectangle Stock |
| Color | Black |
| Corrosion And Chemical Resistance | Fair |
| Friction Coefficient | 0.35 |
| Friction Rating | Slippery |
| Grade | Standard |
| Impact Strength | 1.1 lbs.-ft./in. |
| Impact Strength Rating | Poor |
| Machinability | Excellent |
| Material | Acetal Copolymer |
| Maximum Temperature | 180°F |
| Min. Temp. | -50°F |
| Nominal Length | 24" |
| Nominal Size (merch) | 2" x 24" |
| Nominal Width | 2" |
| Plastic Clarity | Opaque |
| Plastic Density | 0.051 lbs.-cu. in. |
| Plastic Hardness | Rockwell M90 |
| Plastic Hardness Rating | Hard |
| Plastic Length | 24" |
| Plastic Length Tolerance | -1" to +1" |
| Plastic Thickness | 1" |
| Plastic Thickness Tolerance | -0.041" to +0.068" |
| Plastic Width | 2" |
| Plastic Width Tolerance | -0.25" to +0.25" |
| Shape | Bars |
| Standards | Ul 94 Hb |
| Tensile Strength | 9100 psi |
| Tensile Strength Rating | Good |
| Uv Resistant | No |
| Water Absorption | 0.22% |
| Water Absorption Rating | Good |
| Wear Factor | Excellent |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.01 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Shape | Tensile Strength | Grade | Plastic Hardness | Plastic Length | Nominal Width | Color | Plastic Width | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-PS-ACB-402 | Sheets | 9100 psi | Standard | Rockwell M90 | 4 ft. | 8" | Black | 8" | €43.29 | |
| BULK-PS-ACB-949 | Sheets | 9100 psi | Standard | Rockwell M90 | 4 ft. | 24" | Black | 24" | €166.62 | |
| BULK-PS-ACB-426 | Sheets | 9100 psi | Standard | Rockwell M90 | 4 ft. | 12" | Black | 12" | €53.50 | |
| BULK-PS-ACB-43 | Sheets | 9100 psi | Standard | Rockwell M90 | 24" | 24" | Black | 24" | €53.46 | |
| BULK-PS-ACB-366 | Sheets | 9100 psi | Standard | Rockwell M90 | 12" | 8" | Black | 8" | €21.97 | |
| BULK-PS-ACB-907 | Sheets | 9100 psi | Standard | Rockwell M90 | 12" | 12" | Black | 12" | €56.82 | |
| BULK-PS-ACB-28 | Sheets | 9100 psi | Standard | Rockwell M90 | 4 ft. | 24" | Black | 24" | €90.38 |
Explore Products
- STREN-FLEX EET3-901-15 Web Sling Eye Eye 15 Feet Length 4100 Lb W 1 In
- PARKER 4250-4P Quick Coupling, Push to Connect, Steel, NPTF, 3000 Psi
- COXREELS 7231-2 Swivel, 1 Inch FNPT, 4000 PSI Max Operating Pressure, FKM
- MILWAUKEE VALVE 2894-M - 400 Gate Valve, Cast Iron, 4 Inch Valve Size
- STEARNS BRAKES 108206502002 Dnr-Rl Tach Machw/ Hub
- APPLETON ELECTRIC KPAL7010TSGMTSR High Pressure Sodium Light Fixture, 70W
- APPROVED VENDOR 5TPF8 Single Rod Pegboard Hook 1-1/8 Inch
- ECEF 250051 Hole Saw, 51mm Diameter, 8 Percent Cobalt, Bi Metal, High Speed Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- Utility Waste Containers
- Refrigeration Access Valves
- Caster Brakes
- Slotted Shim Stock
- Gauge Guards
- RINGERS GLOVES Durable Extrication Gloves
- CONDOR High-Visibility Vest, Mesh Polyester, X Stripe Pattern, Single, Orange
- KRYTOX 250AD Series Aerospace Extreme Pressure Grade Fluorinated Grease
- DESTACO 323-R Series Pull Action Latch Clamps
- MUELLER INDUSTRIES 781 Carbon Steel Y Strainers
- EATON Glad Hand Seals
- ALL MATERIAL HANDLING Wide Flange Adjustment Kits
- SAFETYPOSTER General Safety Posters
- TRUMETER ADM Series Process Meters
- WATTS RK-403 Series Shutoff Valve Repair Kit
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-PS-ACB-174 Rectangle Stock, 1 Inch Plastic Thick, Black, Opaque, 9100 Psi Tensile Strength
€80.05 /unit
