FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Rectangle Stock |
| Color | Black |
| Corrosion And Chemical Resistance | Fair |
| Friction Coefficient | 0.35 |
| Friction Rating | Slippery |
| Grade | Standard |
| Impact Strength | 1.1 lbs.-ft./in. |
| Impact Strength Rating | Poor |
| Machinability | Excellent |
| Material | Acetal Copolymer |
| Maximum Temperature | 180°F |
| Min. Temp. | -50°F |
| Nominal Length | 24" |
| Nominal Size (merch) | 1 1/2" x 24" |
| Nominal Width | 1 1/2" |
| Plastic Clarity | Opaque |
| Plastic Density | 0.051 lbs.-cu. in. |
| Plastic Hardness | Rockwell M90 |
| Plastic Hardness Rating | Hard |
| Plastic Length | 24" |
| Plastic Length Tolerance | -1" to +1" |
| Plastic Thickness | 3/4" |
| Plastic Thickness Tolerance | -0.019" to +0.115" |
| Plastic Width | 1 1/2" |
| Plastic Width Tolerance | -0.25" to +0.25" |
| Shape | Bars |
| Standards | Ul 94 Hb |
| Tensile Strength | 9100 psi |
| Tensile Strength Rating | Good |
| Uv Resistant | No |
| Water Absorption | 0.22% |
| Water Absorption Rating | Good |
| Wear Factor | Excellent |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.7 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Shape | Tensile Strength | Grade | Plastic Hardness | Plastic Length | Nominal Width | Color | Plastic Width | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-PS-ACB-402 | Sheets | 9100 psi | Standard | Rockwell M90 | 4 ft. | 8" | Black | 8" | €43.29 | |
| BULK-PS-ACB-949 | Sheets | 9100 psi | Standard | Rockwell M90 | 4 ft. | 24" | Black | 24" | €166.62 | |
| BULK-PS-ACB-426 | Sheets | 9100 psi | Standard | Rockwell M90 | 4 ft. | 12" | Black | 12" | €53.50 | |
| BULK-PS-ACB-43 | Sheets | 9100 psi | Standard | Rockwell M90 | 24" | 24" | Black | 24" | €53.46 | |
| BULK-PS-ACB-366 | Sheets | 9100 psi | Standard | Rockwell M90 | 12" | 8" | Black | 8" | €21.97 | |
| BULK-PS-ACB-907 | Sheets | 9100 psi | Standard | Rockwell M90 | 12" | 12" | Black | 12" | €56.82 | |
| BULK-PS-ACB-28 | Sheets | 9100 psi | Standard | Rockwell M90 | 4 ft. | 24" | Black | 24" | €90.38 |
Explore Products
- RAIN BIRD WPCONN10 Waterproof Wire Connectors
- DIXON F64G-4688 Crimp Ferrule, Sanitary Style
- TB WOODS FSH37-18-RB-SAE-SS Disc Coupling
- APPLETON ELECTRIC AGUB12128A Enclosure, 12 x 12 x 8 Inch Size
- MARTIN SPROCKET 775-58-48 Hub, F7 3/4X1 13/16X1 1/2 Inch
- ANVIL 0500173661 Riser Clamp, Steel, Black, 14 Inch Pipe Size
- APPROVED VENDOR U55411.062.0002 Hex Locknut, 5/8 In - 18 Thread Size, Nylon Insert, 15/16 In Hex Wd., Std Hex, Gr. 316
- MAIN FILTER INC. MF0895698 R033EAR062F1 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron, Viton Seal, 8.32 Inch Height
Explore More
- KEYSHAFT
- Metal Forming Machines
- Combustion Analyzer Accessories
- Power Supply Cord
- Antistatic Heel Ground Assembly
- Thermocouple Adapters
- SHARPE VALVES Piston Check Valve
- AKRO-MILS 30098 Shelfmax Shelf Bins
- HELICOIL Straight Flute Bottoming Taps, 3B
- CONDOR Electrical Gloves Protector White
- ANSELL 70-215 Hyflex Uncoated Cut Resistant Gloves
- HASSAY SAVAGE CO. Rotary Square Punch
- WATTS Float Valves
- LB WHITE Snaps
- SPEC Metric Compression Springs, Music Wire, 55 mm Outside Dia.
- ASHCROFT 1490 Series Low Pressure Diaphragm Gauges
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-PS-ACB-140 Rectangle Stock, 0.75 Inch Plastic Thick, Black, Opaque, 9100 Psi Tensile Strength
€53.47 /unit
