GRAINGER BULK-PS-ACB-1178 Rectangle Stock, 4 Inch Plastic Thick, Black, Opaque, 9100 Psi Tensile Strength
Get it by Thursday, May 21
€ 24,99 Flat Shipping + VAT € 24,99 flat shipping is applicable on orders with an aggregate weight less than 10kg. Orders exceeding 10kg will be charged default shipping rates.
5.00% off
€388.00 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rectangle Stock |
| Color | Black |
| Corrosion And Chemical Resistance | Fair |
| Friction Coefficient | 0.35 |
| Friction Rating | Slippery |
| Grade | Standard |
| Impact Strength | 1.1 lbs.-ft./in. |
| Impact Strength Rating | Poor |
| Machinability | Excellent |
| Material | Acetal Copolymer |
| Maximum Temperature | 180°F |
| Min. Temp. | -50°F |
| Nominal Length | 12" |
| Nominal Size (merch) | 5" x 12" |
| Nominal Width | 5" |
| Plastic Clarity | Opaque |
| Plastic Hardness | Rockwell M90 |
| Plastic Hardness Rating | Hard |
| Plastic Length | 12" |
| Plastic Length Tolerance | -1" to +1" |
| Plastic Thickness | 4" |
| Plastic Thickness Tolerance | -0.163" to +0.116" |
| Plastic Width | 5" |
| Plastic Width Tolerance | -0.25" to +0.25" |
| Shape | Bars |
| Standards | Ul 94 Hb |
| Tensile Strength | 9100 psi |
| Tensile Strength Rating | Good |
| Uv Resistant | No |
| Water Absorption | 0.22% |
| Water Absorption Rating | Good |
| Wear Factor | Excellent |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 5.51 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Shape | Tensile Strength | Grade | Plastic Hardness | Plastic Length | Nominal Width | Color | Plastic Width | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-PS-ACB-402 | Sheets | 9100 psi | Standard | Rockwell M90 | 4 ft. | 8" | Black | 8" | €43.29 | |
| BULK-PS-ACB-949 | Sheets | 9100 psi | Standard | Rockwell M90 | 4 ft. | 24" | Black | 24" | €166.62 | |
| BULK-PS-ACB-426 | Sheets | 9100 psi | Standard | Rockwell M90 | 4 ft. | 12" | Black | 12" | €53.50 | |
| BULK-PS-ACB-43 | Sheets | 9100 psi | Standard | Rockwell M90 | 24" | 24" | Black | 24" | €53.46 | |
| BULK-PS-ACB-366 | Sheets | 9100 psi | Standard | Rockwell M90 | 12" | 8" | Black | 8" | €21.97 | |
| BULK-PS-ACB-907 | Sheets | 9100 psi | Standard | Rockwell M90 | 12" | 12" | Black | 12" | €56.82 | |
| BULK-PS-ACB-28 | Sheets | 9100 psi | Standard | Rockwell M90 | 4 ft. | 24" | Black | 24" | €90.38 |
Explore Products
- EATON C25DGF240L Definite Purpose Contactor, Quick, 40A, 277 Vac, 60 Hz, 2-Pole, Non-Reversing
- APPLETON ELECTRIC KPCL4075GGXCS High Pressure Sodium Light Fixture, 400W
- GRAINGER BULK-PS-ACB-1161 Rectangle Stock, 2.5 Inch Plastic Thick, Black, Opaque, 9100 Psi Tensile Strength
- GRAINGER BULK-RS-H60-794 Buna-N Sheet, 36 Inch X 5 Ft, 0.09375 Inch Thickness, 60A
- PIP 147-SK-1/7-KIT Electrical Safety Insulating Glove Kit, 7 Inch Size, Orange, Each
- EATON SVX006A1-4A1B1B5B8C6 Adjustable Frequency Drive, 7-1/2HP IL only, NEMA Type 1, 380-500V, 6 DI, CANopen, FR4
- BRISKHEAT BS0052220L Heating Tape, 232 Deg C Max Temp, 12 Ft Overall Lg, 1/2 in Overall Wd, 1/8 in Thick
- ELDON JAMES T8-8NK7-QC Natural Kynar 740 Tee, 1/2 NPT Size, 1/2 Inch Inside Dia., QC
Explore More
- KEYSHAFT
- Pallet Rack and Door Track Guards
- Hardness Testers
- Impact Bit Sets
- Deadlatch Hardware
- Laboratory Desiccators
- COTTERMAN Ladder Safety Cages
- JACKSON SAFETY Due North All-Purpose Ice Traction Aids-Replaceable Spikes
- JOHN GUEST Plug In Elbows, Acetal Gray
- TEMPCO Screw Plug Immersion Heaters, 316 Stainless Steel Element
- BURNDY Splice/Reducer
- DEWALT Hammer Drill Bit Sets
- GRAINGER Disposable Full Face Shields
- SIEMENS Liquid Media Differential Pressure Transmitters
- SPEEDAIRE Clamp Nuts
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-PS-ACB-1178 Rectangle Stock, 4 Inch Plastic Thick, Black, Opaque, 9100 Psi Tensile Strength
€408.42 /unit
