FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Sheet |
| Color | White |
| Corrosion And Chemical Resistance | Fair |
| Friction Coefficient | 0.35 |
| Friction Rating | Slippery |
| Grade | Standard |
| Impact Strength | 1.1 lbs.-ft./in. |
| Impact Strength Rating | Poor |
| Machinability | Excellent |
| Material | Acetal Copolymer |
| Maximum Temperature | 180°F |
| Min. Temp. | -50°F |
| Nominal Length | 12" |
| Nominal Size (merch) | 12" x 12" |
| Nominal Width | 12" |
| Plastic Clarity | Opaque |
| Plastic Density | 0.051 lbs.-cu. in. |
| Plastic Hardness | Rockwell M90 |
| Plastic Hardness Rating | Hard |
| Plastic Length | 12" |
| Plastic Length Tolerance | -1" to +1" |
| Plastic Thickness | 0.0625" |
| Plastic Thickness Tolerance | -0.006" to +0.002" |
| Plastic Width | 12" |
| Plastic Width Tolerance | -1" to +1" |
| Shape | Sheets |
| Standards | Ul 94 Hb |
| Tensile Strength | 9100 psi |
| Tensile Strength Rating | Good |
| Uv Resistant | No |
| Water Absorption | 0.22% |
| Water Absorption Rating | Good |
| Wear Factor | Excellent |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.21 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Shape | Tensile Strength | Grade | Plastic Hardness | Plastic Length | Nominal Width | Color | Plastic Width | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-PS-ACB-402 | Sheets | 9100 psi | Standard | Rockwell M90 | 4 ft. | 8" | Black | 8" | €43.29 | |
| BULK-PS-ACB-949 | Sheets | 9100 psi | Standard | Rockwell M90 | 4 ft. | 24" | Black | 24" | €166.62 | |
| BULK-PS-ACB-426 | Sheets | 9100 psi | Standard | Rockwell M90 | 4 ft. | 12" | Black | 12" | €53.50 | |
| BULK-PS-ACB-43 | Sheets | 9100 psi | Standard | Rockwell M90 | 24" | 24" | Black | 24" | €53.46 | |
| BULK-PS-ACB-366 | Sheets | 9100 psi | Standard | Rockwell M90 | 12" | 8" | Black | 8" | €21.97 | |
| BULK-PS-ACB-907 | Sheets | 9100 psi | Standard | Rockwell M90 | 12" | 12" | Black | 12" | €56.82 | |
| BULK-PS-ACB-28 | Sheets | 9100 psi | Standard | Rockwell M90 | 4 ft. | 24" | Black | 24" | €90.38 |
Explore Products
- VERMONT GAGE 112206320 Pin Gage, Class ZZ, NoGo, Steel, 6.32 mm Size
- WINSMITH E26CSFS31160BT Gear Reducer, 56C Input Flange, 3-Piece Coupled
- PARKER 1.25DXPSRM06.00 Round Air Cylinder 1-1/4 Inch Bore 6 Inch Stroke
- APOLLO VALVES 5900602 YBN114 Bronze Wye Strainer with Tapped Cap 1-1/4 Inch Size, 2 x FNPT
- EATON 3MM320RRLBCPS Metering Meter Stack Module, 120/208 VAC, 200A, 4 Wires, 3 Phase
- KUNKLE 6182HGE02AKM Safety Relief Valve, H Orifice, 1 1/2 Inch Inlet Size, EPR, Air/Gas, Stainless Steel
- VERMONT GAGE 912221340 Pin Gage, Class ZZ, NoGo, BG, 21.34 mm Size
- ZSI-FOSTER SM2015Z-SS Strut Mounted Assembly, 15mm Size, Stainless Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- Cylinder Brackets
- Scissor Lift Carts
- Refrigerated Compressed Air Dryers
- Sandpaper Sheet Rolls
- Oils
- DESTACO 207 Series Vertical Hold Down Clamps, Straight Base, U Bar
- OK INDUSTRIES Battery Wire Wrapping & Unwrapping Kits
- ANVIL AS150KO Series Channels With Knock Out
- PARKER Refrigeration Solenoid Valves
- 80/20 Single Long Unibearings
- BULLDOG Rack/Gear Jacks
- YORK Pilots
- MCDONNELL & MILLER 63 Series Low Water Cut-Offs
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-PS-AC-908 Plastic Sheet, 0.0625 Inch Plastic Thick, White, 9, 100 PSI Tensile Strength
€65.57 /unit

