GRAINGER BULK-PS-AC-874 Rectangle Stock, 3 Inch Plastic Thick, White, Opaque, 9100 Psi Tensile Strength
Get it by Thursday, May 21
€ 24,99 Flat Shipping + VAT € 24,99 flat shipping is applicable on orders with an aggregate weight less than 10kg. Orders exceeding 10kg will be charged default shipping rates.
5.00% off
€646.73 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rectangle Stock |
| Color | White |
| Corrosion And Chemical Resistance | Fair |
| Friction Coefficient | 0.35 |
| Friction Rating | Slippery |
| Grade | Standard |
| Impact Strength | 1.1 lbs.-ft./in. |
| Impact Strength Rating | Poor |
| Machinability | Excellent |
| Material | Acetal Copolymer |
| Maximum Temperature | 180°F |
| Min. Temp. | -50°F |
| Nominal Length | 24" |
| Nominal Size (merch) | 6" x 24" |
| Nominal Width | 6" |
| Plastic Clarity | Opaque |
| Plastic Density | 0.051 lbs.-cu. in. |
| Plastic Hardness | Rockwell M90 |
| Plastic Hardness Rating | Hard |
| Plastic Length | 24" |
| Plastic Length Tolerance | -1" to +1" |
| Plastic Thickness | 3" |
| Plastic Thickness Tolerance | -0.122" to +0.087" |
| Plastic Width | 6" |
| Plastic Width Tolerance | -0.25" to +0.25" |
| Shape | Bars |
| Standards | Ul 94 Hb |
| Tensile Strength | 9100 psi |
| Tensile Strength Rating | Good |
| Uv Resistant | No |
| Water Absorption | 0.22% |
| Water Absorption Rating | Good |
| Wear Factor | Excellent |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 9.91 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Shape | Tensile Strength | Grade | Plastic Hardness | Plastic Length | Nominal Width | Color | Plastic Width | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-PS-ACB-402 | Sheets | 9100 psi | Standard | Rockwell M90 | 4 ft. | 8" | Black | 8" | €43.29 | |
| BULK-PS-ACB-949 | Sheets | 9100 psi | Standard | Rockwell M90 | 4 ft. | 24" | Black | 24" | €166.62 | |
| BULK-PS-ACB-426 | Sheets | 9100 psi | Standard | Rockwell M90 | 4 ft. | 12" | Black | 12" | €53.50 | |
| BULK-PS-ACB-43 | Sheets | 9100 psi | Standard | Rockwell M90 | 24" | 24" | Black | 24" | €53.46 | |
| BULK-PS-ACB-366 | Sheets | 9100 psi | Standard | Rockwell M90 | 12" | 8" | Black | 8" | €21.97 | |
| BULK-PS-ACB-907 | Sheets | 9100 psi | Standard | Rockwell M90 | 12" | 12" | Black | 12" | €56.82 | |
| BULK-PS-ACB-28 | Sheets | 9100 psi | Standard | Rockwell M90 | 4 ft. | 24" | Black | 24" | €90.38 |
Explore Products
- BROWNING RCC600KV106 S3K 36 PRI PINION S38 224 Speed Reducer Pinion
- ANVIL 0338036700 8 X 6 Extra Heavy Bevel Both Ends Swage Nipple
- WOODHEAD 1300010012 662020C05F200 Cordset, 2 Pole, Male Female, 20 Feet, 14/2 Size, SO, Cord
- BALDOR / DODGE 15Q60LR56WP TIGEAR-2 Reducer With White Paint
- SMC VALVES TIUB07BU-20 Tubing, 1/4 Inch Size, Type Tiu
- GRAINGER 11742_18_0 Tool Steel Rectangular Bar, 0.09375 Inch Thick, Precision Ground
Explore More
- KEYSHAFT
- Power Hacksaw Accessories
- Electric Floor Heating Kit Accessories
- Stainless Steel Pipe Fittings
- Pail / Can Handlers
- V-Belt Guides
- FERNCO No Hub Couplings
- LAKELAND Flame-Resistant Hooded Coveralls
- RINGERS GLOVES Thermal Insulated Impact Gloves
- KEO Long Series Combined Drills And Countersinks, 60 Degrees Countersink Angle, Solid Carbide
- REVCOR Blower Wheels, Direct Drive, Single Inlet Forward Curve, Concave
- APPROVED VENDOR Ground Joint Coupling Spud 450 F
- BRANSON Spanner Wrench
- WINSMITH SE Encore Series, E43 Size, CSTD Worm/Worm Double Reduction Speed Reducers
- MORSE CUTTING TOOLS 1888 Series Ballnose End Mills
- DEHN ASP Non-Contact Voltage Detector Kits
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-PS-AC-874 Rectangle Stock, 3 Inch Plastic Thick, White, Opaque, 9100 Psi Tensile Strength
€680.76 /unit

