FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Sheet |
| Color | White |
| Corrosion And Chemical Resistance | Fair |
| Friction Coefficient | 0.35 |
| Friction Rating | Slippery |
| Grade | Standard |
| Impact Strength | 1.1 lbs.-ft./in. |
| Impact Strength Rating | Poor |
| Machinability | Excellent |
| Material | Acetal Copolymer |
| Maximum Temperature | 180°F |
| Min. Temp. | -50°F |
| Nominal Length | 6" |
| Nominal Size (merch) | 6" x 6" |
| Nominal Width | 6" |
| Plastic Clarity | Opaque |
| Plastic Density | 0.051 lbs.-cu. in. |
| Plastic Hardness | Rockwell M90 |
| Plastic Hardness Rating | Hard |
| Plastic Length | 6" |
| Plastic Length Tolerance | -1" to +1" |
| Plastic Thickness | 0.0625" |
| Plastic Thickness Tolerance | -0.006" to +0.002" |
| Plastic Width | 6" |
| Plastic Width Tolerance | -1" to +1" |
| Shape | Sheets |
| Standards | Ul 94 Hb |
| Tensile Strength | 9100 psi |
| Tensile Strength Rating | Good |
| Uv Resistant | No |
| Water Absorption | 0.22% |
| Water Absorption Rating | Good |
| Wear Factor | Excellent |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.05 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Shape | Tensile Strength | Grade | Plastic Hardness | Plastic Length | Nominal Width | Color | Plastic Width | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-PS-ACB-402 | Sheets | 9100 psi | Standard | Rockwell M90 | 4 ft. | 8" | Black | 8" | €43.29 | |
| BULK-PS-ACB-949 | Sheets | 9100 psi | Standard | Rockwell M90 | 4 ft. | 24" | Black | 24" | €166.62 | |
| BULK-PS-ACB-426 | Sheets | 9100 psi | Standard | Rockwell M90 | 4 ft. | 12" | Black | 12" | €53.50 | |
| BULK-PS-ACB-43 | Sheets | 9100 psi | Standard | Rockwell M90 | 24" | 24" | Black | 24" | €53.46 | |
| BULK-PS-ACB-366 | Sheets | 9100 psi | Standard | Rockwell M90 | 12" | 8" | Black | 8" | €21.97 | |
| BULK-PS-ACB-907 | Sheets | 9100 psi | Standard | Rockwell M90 | 12" | 12" | Black | 12" | €56.82 | |
| BULK-PS-ACB-28 | Sheets | 9100 psi | Standard | Rockwell M90 | 4 ft. | 24" | Black | 24" | €90.38 |
Explore Products
- WEG 00736ET3E213T-SRG 14482705 Pump Motor, 7.5 HP, 3600 RPM, 208-230/460V, TEFC, 213T, Footed
- EATON KD3200 Molded Case Circuit Breaker, K-Frame, 200 A, 3-Pole, 600 Vac, 250 Vdc, Kd Breaker
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS AD63-2160SG-5 Wire Shelving, 5 Shelf Add-On, 21 x 60 x 63 Inch Size, Galvanized Steel
- ADVANCE TABCO TGLG-486 Work Table, 72 X 48 Inch Size 14 Ga 304 Ss Top
- MAIN FILTER INC. MF0644255 BEH9020410NV Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron Rating, Viton Seal, 4.44 Inch Height
- DIXON FSB Flomax Service Box
- SPEARS VALVES BS23S6-007 Basket Strainer, Flange, EPDM, 6 Mesh, 3/4 Inch Size, PVC
- PETERSEN PRODUCTS 143-2138-B Pipe Plug, Mechanical, T-Handle, Bypass, 1-3/8 Inch Diameter, Rubber
Explore More
- KEYSHAFT
- Cordless Tool Battery Chargers
- Water Heater Accessories
- Sanding Cross Pads
- Automotive Testing Instruments
- Pry Bar Lever Dollies
- DWYER INSTRUMENTS STC Series Pipe-Mount Bimetal Surface Thermometers
- CHAMPION TOOL STORAGE Modular Series Cabinets
- RUD CHAIN VIP Oval Links For Power Point
- RUD CHAIN VWBG-V Load Rings, Metric Thread, Variable Length
- APPROVED VENDOR Angle Pvc Gray T Leg 5 Feet
- PARKER 60 Series, Hydraulic Quick Couplers
- MORSE CUTTING TOOLS Standard Width Metal Cutting Band Saw Blades
- EATON Space-Saving NEMA Series Contactors, Reversing
- SLOAN Royal 195 Concealed Manual Urinal Flushometers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-PS-AC-77 Plastic Sheet, 0.0625 Inch Plastic Thick, White, 9, 100 psi Tensile Strength
€18.51 /unit

