FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Sheet Stock |
| Color | White |
| Corrosion And Chemical Resistance | Fair |
| Friction Coefficient | 0.2 |
| Friction Rating | Very Slippery |
| Grade | Standard |
| Impact Strength Rating | Poor |
| Length Tolerance | -1" to +1" |
| Machinability | Excellent |
| Material | Acetal Homopolymer |
| Material Properties | Standard |
| Max. Temp. | 180°F |
| Minimum Temperature | -20°F |
| Nominal Length | 12" |
| Nominal Size (merch) | 2" x 12" |
| Nominal Width | 2" |
| Plastic Clarity | Opaque |
| Plastic Density | 0.051 lbs.-cu. in. |
| Plastic Hardness | Rockwell M94 |
| Plastic Hardness Rating | Hard |
| Plastic Length | 12" |
| Plastic Length Tolerance | -1" to +1" |
| Plastic Thickness | 2" |
| Plastic Thickness Tolerance | -0.05" to +0.11" |
| Plastic Width | 2" |
| Plastic Width Tolerance | -0.25" to +0.25" |
| Shape | Bars |
| Tensile Strength | 9600 psi |
| Tensile Strength Rating | Good |
| Uv Resistant | No |
| Water Absorption | 0.25% |
| Water Absorption Rating | Good |
| Wear Factor | Excellent |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.99 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Tensile Strength | Plastic Length | Plastic Width | Plastic Thickness | Max. Temp. | Min. Temp. | Plastic Hardness | Water Absorption | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-PS-ACB-1769 | 9600 psi | 12" | 3" | 1/4" | - | -20°F | Rockwell M94 | 0.25% | €46.06 | |
| BULK-PS-ACB-1751 | 9600 psi | 4 ft. | 12" | 1/4" | - | -20°F | Rockwell M94 | 0.25% | €510.47 | |
| BULK-PS-ACB-1782 | 9600 psi | 24" | 6" | 1/4" | 180°F | -20°F | Rockwell M94 | 0.25% | €153.45 | |
| BULK-PS-ACB-1778 | 9600 psi | 24" | 5" | 1/4" | 180°F | -20°F | Rockwell M94 | 0.25% | €133.58 | |
| BULK-PS-ACB-1780 | 9600 psi | 4 ft. | 5" | 1/4" | 180°F | -20°F | Rockwell M94 | 0.25% | €264.74 | |
| BULK-PS-ACB-1763 | 9600 psi | 36" | 2" | 1/4" | 180°F | -20°F | Rockwell M94 | 0.25% | €99.62 | |
| BULK-PS-ACB-1761 | 9600 psi | 12" | 2" | 1/4" | 180°F | -20°F | Rockwell M94 | 0.25% | €34.72 |
Explore Products
- TURNSTILE HGGM-P-LE Hi Gate Locking Exit One Way
- SCIENTIFIC CUTTING TOOLS SAT3601250-10C 231345 Stub Acme Threading Tool, Solid Carbide, Tin, 0.36 x 1.25 x 3/8 Shank Dia
- BALDOR / DODGE 142135 800-5M-25 800-5M-25HT250 Belt
- LYNDEX-NIKKEN E25-019(C) Collet, Round Face, 19/64 Inch Size
- MOLINE BEARING 19231307 Flange Bearing, Spherical Roller, 3 7/16 Inch Bore, Cast Iron, Set Screws
- KM SYSTEMS KM50TSS40LMDUNR15 Indexable Cutting Head Unit, Dn Insert, 55 Degree Diamond
- MILWAUKEE 49-16-2653M Press Jaw, 1/2 Inch Pipe, Copper
- BERNER KSA2072AQ-G High Velocity Air Curtain 3024 Cfm
Explore More
- KEYSHAFT
- Attached Lid Containers
- Voltage and Continuity Testers
- Electric Actuated Ball Valves
- Glue Gun Accessories
- Belt Drive Single Inlet Forward Curve Blowers
- MOON AMERICAN Female Dry Hydrants
- VIEGA PROPRESS Coupling With Stop, Press x Press Connection
- VIEGA PROPRESS XL-C Coupling With Stop, Press x Press
- NEW PIG Spill Kit Refill, Box
- SPEARS VALVES PVC Class 200 IPS Fabricated Fitting Reducer Couplings, Socket x Socket
- EATON Type 12 Dust Tight Industrial External Reset NEMA Fusible Combination Starters
- VESTIL HOOK Series Hooks with Shackle
- STARRETT Granite Surface Plate Stands
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-PS-AC-1571 Plastic Sheet Stock, 2 Inch Thick, 2 Inch Width x 12 Inch Length, White
€146.82 /unit

