GRAINGER BULK-PS-AC-1410 Plastic Sheet, 1 Inch Thick, 24 Inch Width x 24 Inch Length, White
Get it by Thursday, May 21
5.00% off
€1,333.48 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Sheet |
| Color | White |
| Corrosion And Chemical Resistance | Fair |
| Friction Rating | Very Slippery |
| Grade | Standard |
| Impact Strength | 1.2 lbs.-ft./in. |
| Impact Strength Rating | Poor |
| Length Tolerance | -1" to +1" |
| Machinability | Excellent |
| Material | Acetal Homopolymer |
| Material Properties | Standard |
| Max. Temp. | 180°F |
| Minimum Temperature | -20°F |
| Nominal Length | 24" |
| Nominal Size (merch) | 24" x 24" |
| Nominal Width | 24" |
| Plastic Clarity | Opaque |
| Plastic Density | 0.051 lbs.-cu. in. |
| Plastic Hardness | Rockwell M94 |
| Plastic Hardness Rating | Hard |
| Plastic Length | 24" |
| Plastic Length Tolerance | -1" to +1" |
| Plastic Thickness | 1" |
| Plastic Thickness Tolerance | -0.025" to +0.05" |
| Plastic Width | 24" |
| Plastic Width Tolerance | -1" to +1" |
| Shape | Sheets |
| Tensile Strength | 9600 psi |
| Tensile Strength Rating | Good |
| Uv Resistant | No |
| Water Absorption | 0.25% |
| Water Absorption Rating | Good |
| Wear Factor | Excellent |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 11.15 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Tensile Strength | Plastic Length | Plastic Width | Plastic Thickness | Max. Temp. | Min. Temp. | Plastic Hardness | Water Absorption | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-PS-ACB-1769 | 9600 psi | 12" | 3" | 1/4" | - | -20°F | Rockwell M94 | 0.25% | €46.06 | |
| BULK-PS-ACB-1751 | 9600 psi | 4 ft. | 12" | 1/4" | - | -20°F | Rockwell M94 | 0.25% | €510.47 | |
| BULK-PS-ACB-1782 | 9600 psi | 24" | 6" | 1/4" | 180°F | -20°F | Rockwell M94 | 0.25% | €153.45 | |
| BULK-PS-ACB-1778 | 9600 psi | 24" | 5" | 1/4" | 180°F | -20°F | Rockwell M94 | 0.25% | €133.58 | |
| BULK-PS-ACB-1780 | 9600 psi | 4 ft. | 5" | 1/4" | 180°F | -20°F | Rockwell M94 | 0.25% | €264.74 | |
| BULK-PS-ACB-1763 | 9600 psi | 36" | 2" | 1/4" | 180°F | -20°F | Rockwell M94 | 0.25% | €99.62 | |
| BULK-PS-ACB-1761 | 9600 psi | 12" | 2" | 1/4" | 180°F | -20°F | Rockwell M94 | 0.25% | €34.72 |
Explore Products
- DOTCO 2332PT Lock Ring
- WINSMITH E17MDNS31000BT Gear Reducer, Left Solid Output Shaft, Quill Input
- GRAINGER 63944104 Tube Stock, 2 Inch Inside Dia, 3 Inch Outside Dia, 5 ft Plastic Length, White, Opaque
- AEROQUIP 2018-8-8S Hydraulic Hose Adapter, 1/2 Inch x 1/2 Inch Size, Male x Female, NPTF x JIC, Swivel
- VULCAN HART 00-751288-0000A Back Splash
- SIMPSON STRONG-TIE STB2-75100-G10 Wedge Anchor, 3/4 In - 10 Thread Size, Expansion, 10 In Lg., 6 In Thread Lg.
- COOPER B-LINE B3100-3 1/2ZN Clevis Hanger, 6.895 In Lg., 5.813 In Wd., 1350 lbs. Load Capacity, Zn Plated
Explore More
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-PS-AC-1410 Plastic Sheet, 1 Inch Thick, 24 Inch Width x 24 Inch Length, White
€1,403.66 /unit

