FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Sheet Stock |
| Color | White |
| Corrosion And Chemical Resistance | Fair |
| Friction Coefficient | 0.2 |
| Friction Rating | Very Slippery |
| Grade | Standard |
| Impact Strength | 1.2 lbs.-ft./in. |
| Impact Strength Rating | Poor |
| Length Tolerance | -1" to +1" |
| Machinability | Excellent |
| Material | Acetal Homopolymer |
| Material Properties | Standard |
| Max. Temp. | 180°F |
| Minimum Temperature | -20°F |
| Nominal Length | 12" |
| Nominal Size (merch) | 1" x 12" |
| Nominal Width | 1" |
| Plastic Clarity | Opaque |
| Plastic Density | 0.051 lbs.-cu. in. |
| Plastic Hardness | Rockwell M94 |
| Plastic Hardness Rating | Hard |
| Plastic Length | 12" |
| Plastic Length Tolerance | -1" to +1" |
| Plastic Thickness | 3/4" |
| Plastic Thickness Tolerance | -0.019" to +0.044" |
| Plastic Width | 1" |
| Plastic Width Tolerance | -0.25" to +0.25" |
| Shape | Bars |
| Tensile Strength | 9600 psi |
| Tensile Strength Rating | Good |
| Uv Resistant | No |
| Water Absorption | 0.25% |
| Water Absorption Rating | Good |
| Wear Factor | Excellent |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.18 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Tensile Strength | Plastic Length | Plastic Width | Plastic Thickness | Max. Temp. | Min. Temp. | Plastic Hardness | Water Absorption | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-PS-ACB-1769 | 9600 psi | 12" | 3" | 1/4" | - | -20°F | Rockwell M94 | 0.25% | €46.06 | |
| BULK-PS-ACB-1751 | 9600 psi | 4 ft. | 12" | 1/4" | - | -20°F | Rockwell M94 | 0.25% | €510.47 | |
| BULK-PS-ACB-1782 | 9600 psi | 24" | 6" | 1/4" | 180°F | -20°F | Rockwell M94 | 0.25% | €153.45 | |
| BULK-PS-ACB-1778 | 9600 psi | 24" | 5" | 1/4" | 180°F | -20°F | Rockwell M94 | 0.25% | €133.58 | |
| BULK-PS-ACB-1780 | 9600 psi | 4 ft. | 5" | 1/4" | 180°F | -20°F | Rockwell M94 | 0.25% | €264.74 | |
| BULK-PS-ACB-1763 | 9600 psi | 36" | 2" | 1/4" | 180°F | -20°F | Rockwell M94 | 0.25% | €99.62 | |
| BULK-PS-ACB-1761 | 9600 psi | 12" | 2" | 1/4" | 180°F | -20°F | Rockwell M94 | 0.25% | €34.72 |
Explore Products
- VERMONT GAGE 252304320 Master Disc, 2 Style, Class Y, NoGo, Chrome
- REGAL 017856AS43 Hand Tap, 1 3/8-8 Size, H5 Limit, 4 Flutes, Taper, 8 Pitch With Steam Oxide
- REGAL 008464AS43 Hand Tap, 3/8-24 Size, H4 Limit, 4 Flutes, Bottom With Steam Oxide
- WINTERS INSTRUMENTS TAS140 5 Inch, Thermometer -40/110 F&C 1/2 Inch, Npt
- GRAINGER FLS63RFTH600 Threaded Flange, 6 Inch 316L RF Thread Flange 300#, Threaded Flange, 316L Stainless Steel, 6 Inch Pipe Size
- PROCON 102E100G11XX Rotary Vane Pump, Brass, 100 GPH, EPDM, No Relief Valve
- WEG UMBW-BB-4-1P-TERM 14446611 Terminal, 115 A, 1 pole
- BROWNING 5C10.0 QD-E
Explore More
- KEYSHAFT
- Breathing Air Cylinder Carts
- Firefighter Gloves
- Bulk Storage Lockers
- Plug Fuses
- Round Standoffs Caps
- DESTACO 334-R Series Pull Action Latch Clamps
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND Powerline X350 Gas Springs
- MUELLER INDUSTRIES 764 Stainless Steel Y Strainers
- SQUARE D IEC, Non Differential, Overload Relay
- DORIAN Knurling Tool Shank
- LINN GEAR Plain Head Tapered Keys
- MASTER LOCK Duplicate Key
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-PS-AC-1373 Plastic Sheet Stock, 0.75 Inch Thick, 1 Inch Width x 12 Inch Length, White
€42.76 /unit

