FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Sheet Stock |
| Color | White |
| Corrosion And Chemical Resistance | Fair |
| Friction Coefficient | 0.2 |
| Friction Rating | Very Slippery |
| Grade | Standard |
| Impact Strength Rating | Poor |
| Length Tolerance | -1" to +1" |
| Machinability | Excellent |
| Material | Acetal Homopolymer |
| Material Properties | Standard |
| Max. Temp. | 180°F |
| Minimum Temperature | -20°F |
| Nominal Length | 48" |
| Nominal Size (merch) | 5" x 48" |
| Nominal Width | 5" |
| Plastic Clarity | Opaque |
| Plastic Density | 0.051 lbs.-cu. in. |
| Plastic Hardness | Rockwell M94 |
| Plastic Hardness Rating | Hard |
| Plastic Length | 4 ft. |
| Plastic Length Tolerance | -1" to +1" |
| Plastic Thickness | 5/8" |
| Plastic Thickness Tolerance | -0.016" to +0.041" |
| Plastic Width | 5" |
| Plastic Width Tolerance | -0.25" to +0.25" |
| Shape | Bars |
| Tensile Strength | 9600 psi |
| Tensile Strength Rating | Good |
| Uv Resistant | No |
| Water Absorption | 0.25% |
| Water Absorption Rating | Good |
| Wear Factor | Excellent |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.9 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Tensile Strength | Plastic Length | Plastic Width | Plastic Thickness | Max. Temp. | Min. Temp. | Plastic Hardness | Water Absorption | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-PS-ACB-1769 | 9600 psi | 12" | 3" | 1/4" | - | -20°F | Rockwell M94 | 0.25% | €46.06 | |
| BULK-PS-ACB-1751 | 9600 psi | 4 ft. | 12" | 1/4" | - | -20°F | Rockwell M94 | 0.25% | €510.47 | |
| BULK-PS-ACB-1782 | 9600 psi | 24" | 6" | 1/4" | 180°F | -20°F | Rockwell M94 | 0.25% | €153.45 | |
| BULK-PS-ACB-1778 | 9600 psi | 24" | 5" | 1/4" | 180°F | -20°F | Rockwell M94 | 0.25% | €133.58 | |
| BULK-PS-ACB-1780 | 9600 psi | 4 ft. | 5" | 1/4" | 180°F | -20°F | Rockwell M94 | 0.25% | €264.74 | |
| BULK-PS-ACB-1763 | 9600 psi | 36" | 2" | 1/4" | 180°F | -20°F | Rockwell M94 | 0.25% | €99.62 | |
| BULK-PS-ACB-1761 | 9600 psi | 12" | 2" | 1/4" | 180°F | -20°F | Rockwell M94 | 0.25% | €34.72 |
Explore Products
- SLOAN 3862147
- BUSSMANN ER3R-800N3PB
- SUPCO ALLCLIP
- EATON CPX10014AAK4L1P1 Variable Frequency Drive, 480 VAC, 100 HP
- DDS 14518013SF Rotary Shaft Oil Seal, Sf, Nitrile, 145 mm ID, 180 mm Od, 13 mm Width
- CONDOR 53YL16 Yellow/Green with Silver Stripe Traffic Vest, Zipper Closure, S
- TEADIT CGF1000M.018.8.150 Full Face Cut Gasket, NA1000M, 1/8 Inch Thickness, 8 Inch Size, 150# Class
- SMC VALVES VNA411A-25A-5DZ-Q Media Valve, 2 Way
Explore More
- KEYSHAFT
- Stack and Nest Containers
- Direct Connect Filter Cartridges
- Tool Balancer
- Tapered Roller Bearing Cones
- Cutting Boards And Mats
- IRONCLAD Summit Reflective Gloves
- RUD CHAIN WPP-VIP Powerpoint Direct Vip Chain Connection Hoist Rings
- JOHN GUEST Tube to Hose Stems, Acetal Gray
- ANVIL 146 Series Continuous Threaded Rods, Steel
- SQUARE D Thermal Unit
- MARTIN SPROCKET MST Bushed Type Roller Chain Sprockets, 35 Chain Number
- IMPERIAL Dial Indicators
- DESTACO 86P60 Series Pin Packages
- GLOBE SCIENTIFIC Narrow Stem Transfer Pipettes
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-PS-AC-1362 Plastic Sheet Stock, 0.625 Inch Thick, 5 Inch Width x 48 Inch Length, White
€686.16 /unit

