FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Rectangle Stock |
| Color | White |
| Corrosion And Chemical Resistance | Fair |
| Friction Coefficient | 0.35 |
| Friction Rating | Slippery |
| Grade | Standard |
| Impact Strength | 1.1 lbs.-ft./in. |
| Impact Strength Rating | Poor |
| Machinability | Excellent |
| Material | Acetal Copolymer |
| Maximum Temperature | 180°F |
| Min. Temp. | -50°F |
| Nominal Length | 24" |
| Nominal Size (merch) | 2" x 24" |
| Nominal Width | 2" |
| Plastic Clarity | Opaque |
| Plastic Density | 0.051 lbs.-cu. in. |
| Plastic Hardness | Rockwell M90 |
| Plastic Hardness Rating | Hard |
| Plastic Length | 24" |
| Plastic Length Tolerance | -1" to +1" |
| Plastic Thickness | 0.0625" |
| Plastic Thickness Tolerance | -0.006" to +0.002" |
| Plastic Width | 2" |
| Plastic Width Tolerance | -0.25" to +0.25" |
| Shape | Bars |
| Standards | Ul 94 Hb |
| Tensile Strength | 9100 psi |
| Tensile Strength Rating | Good |
| Uv Resistant | No |
| Water Absorption | 0.22% |
| Water Absorption Rating | Good |
| Wear Factor | Excellent |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.07 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Shape | Tensile Strength | Grade | Plastic Hardness | Plastic Length | Nominal Width | Color | Plastic Width | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-PS-ACB-402 | Sheets | 9100 psi | Standard | Rockwell M90 | 4 ft. | 8" | Black | 8" | €43.29 | |
| BULK-PS-ACB-949 | Sheets | 9100 psi | Standard | Rockwell M90 | 4 ft. | 24" | Black | 24" | €166.62 | |
| BULK-PS-ACB-426 | Sheets | 9100 psi | Standard | Rockwell M90 | 4 ft. | 12" | Black | 12" | €53.50 | |
| BULK-PS-ACB-43 | Sheets | 9100 psi | Standard | Rockwell M90 | 24" | 24" | Black | 24" | €53.46 | |
| BULK-PS-ACB-366 | Sheets | 9100 psi | Standard | Rockwell M90 | 12" | 8" | Black | 8" | €21.97 | |
| BULK-PS-ACB-907 | Sheets | 9100 psi | Standard | Rockwell M90 | 12" | 12" | Black | 12" | €56.82 | |
| BULK-PS-ACB-28 | Sheets | 9100 psi | Standard | Rockwell M90 | 4 ft. | 24" | Black | 24" | €90.38 |
Explore Products
- GRAINGER 6F.75X4-36 Stainless Steel Flat Bar, 316, 0.75 Inch Thick, 4 Inch X 36 Inch Size, Hot Rolled, Mill
- VICKERS 923167
- SMC VALVES SY3220-5WOZ-M5 Valve
- GRAINGER PK1032-12PHS-01 Machine Screw, 10-32 Thread Size, PEEK, 1/2 In Lg., Std, Pan, Plain, Slotted
- ROCKWOOD 102 X70C.3 Pull Plate Round Grip Brass 4 x 16 In
- MAXIM 288-327 Hydraulic Cylinder 2-1/2 Inch Bore 18 Inch Stroke
- GORILLA MILL GD5938X5 80109 Carbide Drill 3.23 Inch Flute, 5.75 Inch Length, 1.2812 Size
- AIGNEP 55310-12 Composite Union Y, 12mm
Explore More
- KEYSHAFT
- Straight Line Action Clamps
- Level Accessories
- Twist Lock Connectors
- Quick Connect Gas Couplings
- Underground Enclosures
- DESTACO 601 Series Straight Line Action Clamps
- AKRO-MILS 30084 Shelfmax Shelf Bins
- OIL SAFE Mobile Suction Hose Drain Carts
- CHICAGO PNEUMATIC CP7255 Series Orbital Sanders
- MUELLER INDUSTRIES 758G Ductile Iron Y Strainers
- HAKKO Conversion Kit
- SPEARS VALVES PVC Diaphragm Valves, JIS Socket, FKM, Metric
- SMC VALVES Vx Series Manifold
- ZURN Sensor Faucet Lavatory Systems
- JOMAR VALVE JF-100T-FLG Brass Valves, Full Port, Threaded Connection, 600 WOG
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-PS-AC-1089 Rectangle Stock, 0.0625 Inch Plastic Thick, White, Opaque, 9100 Psi Tensile Strength
€28.27 /unit

