Item: CQ3YFNModel: BULK-PR-CPVC-38Cross Ref: 60TN74
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Rod
Color Gray
Corrosion And Chemical Resistance Excellent
Friction Coefficient 0.6
Friction Rating Not Slippery
Grade Standard
Impact Strength 1.2 lbs.-ft./in.
Impact Strength Rating Poor
Machinability Fair
Material CPVC
Max. Temp. 200°F
Min. Temp. 30°F
Plastic Clarity Opaque
Plastic Density 0.056 lbs.-cu. in.
Plastic Dia. 2 1/2"
Plastic Dia. Tolerance -0.079" to +0.038"
Plastic Diameter Tolerance -0.079" to +0.038"
Plastic Hardness Rockwell R115
Plastic Hardness Rating Hard
Plastic Length 1 ft.
Plastic Length Tolerance 1"
Shape Rods
Tensile Strength 7500 psi
Tensile Strength Rating Good
Uv Resistant No
Water Absorption 0.04%