FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Felt Strip |
| Backing Type | Acrylic Adhesive |
| Color | Gray |
| Density | 6 lbs.-sq. yd. |
| Durometer | 25A |
| Felt Backing Type | Acrylic Adhesive |
| Grade | Grade F7 |
| Length | 10 ft. |
| Material | Wool Felt |
| Max. Temp. | 200°F |
| Minimum Adhesive Temperature | -30°F |
| Minimum Temperature | -80°F |
| Shape | Strip |
| Tensile Strength | 250 psi |
| Thickness | 1/2" |
| Vibration Absorption | Medium |
| Width | 1" |
| Wool Content | 80% |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.25 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Shape | Material | Grade | Wool Content | Backing Type | Color | Thickness | Density | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-FS-AF-2 | Sheet | Synthetic Aramid Felt | Grade Synthetic | 0% | Plain | - | 1/8" | 0.563 lbs.-sq. yd. | €2,623.38 | |
| BULK-FS-AF-1 | Sheet | Synthetic Aramid Felt | Grade Synthetic | 0% | Plain | Off White | 1/16" | 0.438 lbs.-sq. yd. | €2,650.29 | |
| BULK-FS-AF-13 | Sheet | Synthetic Aramid Felt | Grade Synthetic | 0% | Plain | Off White | 1/16" | 0.438 lbs.-sq. yd. | €24.86 | |
| BULK-FS-AF-18 | Sheet | Synthetic Aramid Felt | Grade Synthetic | 0% | Plain | - | 1/8" | 0.563 lbs.-sq. yd. | €30.56 | |
| BULK-FS-AF-17 | Sheet | Synthetic Aramid Felt | Grade Synthetic | 0% | Plain | - | 1/16" | 0.438 lbs.-sq. yd. | €331.06 | |
| BULK-FS-AF-14 | Sheet | Synthetic Aramid Felt | Grade Synthetic | 0% | Plain | Off White | 1/16" | 0.438 lbs.-sq. yd. | €41.08 | |
| BULK-FS-AF-19 | Sheet | Synthetic Aramid Felt | Grade Synthetic | 0% | Plain | - | 1/8" | 0.563 lbs.-sq. yd. | €73.82 |
Explore Products
- GILMOUR 31NG41 Whirling Sprinkler 45 Feet Diameter Plastic
- STEARNS BRAKES 108103202RBF Brake, IP54 115VAC
- BEHRINGER SYSTEMS SKSBX30375-SP BEHRINGER PIPE SYSTEMS SKSBX30375-SP
- MAIN FILTER INC. MF0833436 DER332B2P10 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron, Viton Seal, 7.63 Inch Height
- SMC VALVES ASV310F-02-06S Speed Exhaust Control Valve, Bspt X Tube, 1/4 Inch Port Size, 6 mm Tube Size
- WILTON TOOLS 5517535 Cylinder
- EATON ECL03B1A4A-S12 Non-Combination Electrically Held Lighting Contactor, 4 Poles
- VOLLRATH 4780911 Utility Tong Multi-colored Set
Explore More
- KEYSHAFT
- Rules and Straight Edges
- Paint Trays and Buckets
- Eyewear Retainers
- Solders
- Rubber Balls
- LOC-LINE Acid Resistant Flare Nozzles
- KEO Metric NC Spotting Drills, Long
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond Essentials PMP Griffin Style Low Form Beakers
- DIXON Single Jacket All Polyester Fire Hoses
- VERMONT GAGE NoGo Standard Thread Plug Gages, 5-44 Unf Lh
- GUARDIAN EQUIPMENT Signs
- ALL MATERIAL HANDLING High Density Wear Pads
- SEALMASTER USTAE5000E Series Unitized Spherical Top Angle Bearings
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-FS-F7-21 Wool Felt Strip, 1 Inch Width x 10 ft Length, 1/2 Inch Thick, F7, Acrylic Adhesive Backing
€70.70 /unit

