GRAINGER BULK-FS-F1-137 Wool Felt Sheet, 36 Inch Width x 10 ft Length, 3/8 Inch Thick, F1, Plain Backing
Get it by Tuesday, Apr 14
€ 24,99 Flat Shipping + VAT € 24,99 flat shipping is applicable on orders with an aggregate weight less than 10kg. Orders exceeding 10kg will be charged default shipping rates.
5.00% off
€2,385.57 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Felt Sheet |
| Abrasion Resistance | Excellent |
| Backing Type | Plain |
| Density | 6 lbs.-sq. yd. |
| Durometer | 35A |
| Felt Backing Type | Plain |
| Grade | Grade F1 |
| Length | 10 ft. |
| Material | Wool Felt |
| Max. Temp. | 200°F |
| Minimum Temperature | -80°F |
| Shape | Sheet |
| Tensile Strength | 500 psi |
| Thickness | 3/8" |
| Vibration Absorption | High |
| Width | 36" |
| Wool Content | 95% |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 9 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Shape | Material | Grade | Wool Content | Backing Type | Color | Thickness | Density | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-FS-AF-2 | Sheet | Synthetic Aramid Felt | Grade Synthetic | 0% | Plain | - | 1/8" | 0.563 lbs.-sq. yd. | €2,623.38 | |
| BULK-FS-AF-1 | Sheet | Synthetic Aramid Felt | Grade Synthetic | 0% | Plain | Off White | 1/16" | 0.438 lbs.-sq. yd. | €2,650.29 | |
| BULK-FS-AF-13 | Sheet | Synthetic Aramid Felt | Grade Synthetic | 0% | Plain | Off White | 1/16" | 0.438 lbs.-sq. yd. | €24.86 | |
| BULK-FS-AF-18 | Sheet | Synthetic Aramid Felt | Grade Synthetic | 0% | Plain | - | 1/8" | 0.563 lbs.-sq. yd. | €30.56 | |
| BULK-FS-AF-17 | Sheet | Synthetic Aramid Felt | Grade Synthetic | 0% | Plain | - | 1/16" | 0.438 lbs.-sq. yd. | €331.06 | |
| BULK-FS-AF-14 | Sheet | Synthetic Aramid Felt | Grade Synthetic | 0% | Plain | Off White | 1/16" | 0.438 lbs.-sq. yd. | €41.08 | |
| BULK-FS-AF-19 | Sheet | Synthetic Aramid Felt | Grade Synthetic | 0% | Plain | - | 1/8" | 0.563 lbs.-sq. yd. | €73.82 |
Explore Products
- CH HANSON 21460 Heavy Duty Number Set, 5/16 Inch Character Size
- TB WOODS DP285 Classical V-Belt, Diene, D Belt Type, 285.8 inch Length, 1 Rib
- TITAN FASTENERS BBS07
- SEE ALL INDUSTRIES DUC-1212F Mirror Inspection Indoor/outdoor 12 x 12
- SUPER MET-AL 1296-1600 Squeeze Action Marker Oil Based Metal Tip, Green
- FATH INC 09309304S03 Esd Roller Element
- PARKER 07F47BC
- OSG 1293401 Extension Tap, 5/8 Inch - 11 Thread Size, 1 51/64 Inch Thread Lg, 12 Inch Overall Lg, Black Oxide, Plug
Explore More
- KEYSHAFT
- Nippers and Nibblers
- Stroboscopes
- Hydraulic Manifold Valves
- Diamond Segment Cup Grinding Wheels
- Wireless Push Buttons
- ML KISHIGO Economy Rainwear Set, Orange
- NORTH BY HONEYWELL PVC Foam Dipped Gloves
- CONDOR Cut-Resistant Sleeve, Kevlar, Knit Cuff, Black
- COTTERMAN Welded Steel Dock Ladders
- ANVIL AS2144 Series Corner Angle Fittings, Electro-Galvanized
- EAGLE Spill Containment Berm
- FUNCTIONAL DEVICES INC / RIB 100 VA AC Power Supply
- BANJO FITTINGS Screen 8 Mesh
- AMERICRAFT MANUFACTURING Birdscreen
- ELOBAU Angle Sensors, 30 Degree
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-FS-F1-137 Wool Felt Sheet, 36 Inch Width x 10 ft Length, 3/8 Inch Thick, F1, Plain Backing
€2,511.13 /unit

