FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Felt Sheet |
| Abrasion Resistance | Excellent |
| Backing Type | Plain |
| Density | 4 lbs.-sq. yd. |
| Durometer | 35A |
| Felt Backing Type | Plain |
| Grade | Grade F1 |
| Length | 5 ft. |
| Material | Wool Felt |
| Max. Temp. | 200°F |
| Min. Temp. | -80°F |
| Shape | Sheet |
| Tensile Strength | 500 psi |
| Thickness | 1/4" |
| Vibration Absorption | High |
| Width | 36" |
| Wool Content | 95% |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 3 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Shape | Material | Grade | Wool Content | Backing Type | Color | Thickness | Density | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-FS-AF-2 | Sheet | Synthetic Aramid Felt | Grade Synthetic | 0% | Plain | - | 1/8" | 0.563 lbs.-sq. yd. | €2,623.38 | |
| BULK-FS-AF-1 | Sheet | Synthetic Aramid Felt | Grade Synthetic | 0% | Plain | Off White | 1/16" | 0.438 lbs.-sq. yd. | €2,650.29 | |
| BULK-FS-AF-13 | Sheet | Synthetic Aramid Felt | Grade Synthetic | 0% | Plain | Off White | 1/16" | 0.438 lbs.-sq. yd. | €23.21 | |
| BULK-FS-AF-18 | Sheet | Synthetic Aramid Felt | Grade Synthetic | 0% | Plain | - | 1/8" | 0.563 lbs.-sq. yd. | €28.52 | |
| BULK-FS-AF-17 | Sheet | Synthetic Aramid Felt | Grade Synthetic | 0% | Plain | - | 1/16" | 0.438 lbs.-sq. yd. | €308.99 | |
| BULK-FS-AF-14 | Sheet | Synthetic Aramid Felt | Grade Synthetic | 0% | Plain | Off White | 1/16" | 0.438 lbs.-sq. yd. | €38.33 | |
| BULK-FS-AF-19 | Sheet | Synthetic Aramid Felt | Grade Synthetic | 0% | Plain | - | 1/8" | 0.563 lbs.-sq. yd. | €68.90 |
Explore Products
- GRAINGER HF/110-24 Plate, 1020 Carbon Steel, 1 Inch Thick, 10 Inch X 24 Inch Nominal Size
- EATON SVX150A1-4A1N1B1C2D3 Adjustable Frequency Drive, 150HP, RS-232 D9 Connection, Modbus, No Brake Chopper, FR9
- BOSTON GEAR 710873-140-SET
- SANDPIPER F20B1SZSNTC600. AODD Pump, Metallic, Stainless Steel, Alum Air Section, 2 Inch Port
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS PR205EUSBA2VGA Receptacle, With Data Port
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS NPJ262AL Wallplates and Box Covers, Nylon, Mid-Sized, 2-Gang Decorator, Almond
- BEST CB179 4X4 FM STDWT DOOR HINGE 3 STL Template Hinge Concealed Bright Brass
- EATON EDR-5000-2A1KB1 Distribution Relay, 40-250 VAC, 19-300 VDC, 8 Inputs, 11 Outputs, Digital Input/Output
Explore More
- KEYSHAFT
- Pipe Manifolds
- Drip Pans and Spill Containment Trays
- Modular Shelf Cabinets
- Floor Mats
- Stretch Wrap Machine Accessories
- DESTACO Flat Tip Bonded Neoprene Spindle Metric
- FACOM 66A Hinged Socket Wrenches
- BURNDY GB Type Mechanical Grounding Connectors
- SUGATSUNE Edge Pull Handles
- CEMENTEX USA Pipe Wrenches
- CEMENTEX USA Overpants, 21 Cal.
- HARLOFF Standard Line Medication Carts
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS SNAPConnect Extra Heavy Duty Style Line Decorator Receptacles, Specification Grade
- NIBCO T-275-B Series Globe Valves, Bronze, Class 300, Bronze Disc
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-FS-F1-104 Wool Felt Sheet, 36 Inch Width x 5 ft Length, 1/4 Inch Thick, F1, Plain Backing, 35A
€803.21 /unit

