FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Sheet |
| Clarity | Opaque |
| Color | Brown |
| Corrosion And Chemical Resistance | Fair |
| Density | 0.049 lbs.-cu. in. |
| Friction Rating | Not Rated |
| Grade | XX |
| Hardness | Rockwell M110 |
| Hardness Rating | Extra Hard |
| Impact Strength | 0.6 lbs.-ft./in. |
| Impact Strength Rating | Poor |
| Length | 12" |
| Length Tolerance | -0.25" to +0.25" |
| Machinability | Good |
| Material | Fiberglass Epoxy Laminate |
| Maximum Temperature | 250°F |
| Minimum Temperature | 0°F |
| Nominal Size | 12" x 12" |
| Nominal Size (wxl) | 12" x 12" |
| Overall Length | 12" |
| Overall Width | 12" |
| Standards | Ul 94 Hb |
| Temp. Range | 0°F to +250°F |
| Temperature Range | 0°F to 250°F |
| Tensile Strength | 15000 psi |
| Tensile Strength Rating | Excellent |
| Thickness | 1 1/4" |
| Thickness Tolerance | -0.081" to +0.081" |
| Uv Resistant | No |
| Water Absorption | 1.25% |
| Water Absorption Rating | Poor |
| Wear Factor | Fair |
| Width | 12" |
| Width Tolerance | -0.25" to +0.25" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 3.96 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Tensile Strength Rating | Color | Grade | Thickness | Min. Temp. | Max. Temp. | Hardness | Tensile Strength | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SCANNA1.000X48.000X96.000C | Good | Beige | Grade C | 1" | -418°F | 257°F | Rockwell M105 | 9700 psi | €3,847.84 | |
| SCANNA.500X48.000X96.000C | Good | Beige | Grade C | 1/2" | -418°F | 257°F | Rockwell M105 | 9700 psi | €1,993.26 | |
| SCANNA.250X48.000X96.000C | Good | Beige | Grade C | 1/4" | -418°F | 257°F | Rockwell M105 | 9700 psi | €996.62 | |
| SCANNA.125X48.000X96.000C | Good | Beige | Grade C | 1/8" | -418°F | 257°F | Rockwell M105 | 9700 psi | €506.93 | |
| SCANNA.187X48.000X96.000C | Good | Beige | Grade C | 0.187" | -418°F | 257°F | Rockwell M105 | 9700 psi | €732.59 | |
| SCANNA.750X48.000X96.000C | Good | Beige | Grade C | 3/4" | -418°F | 257°F | Rockwell M105 | 9700 psi | €2,885.90 | |
| SCANNA.375X48.000X96.000C | Good | Beige | Grade C | 3/8" | -418°F | 257°F | Rockwell M105 | 9700 psi | €1,442.94 |
Explore Products
- GRAINGER 18R.812-72 Carbon Steel Rod, 13/16 Inch Outside Dia, 6 Ft Overall Length
- WALTER TOOLS A1222-NO39 5059381 Jobber Length Drill Bit, #39 Size, 30 mm Flute Length, 57 mm Overall Length
- NORLAKE 001987 NOR-LAKE SCIENTIFIC 001987
- LASCO 22010 Gasket 3 Inch Styrene Butadiene Rubber
- ZURN 112-350 Backflow Preventer, Bronze, MNPT Connection
- WEG 04089EP3HCT326V-W22 Cooling Tower Motor, 40/10 HP, 1800/900 RPM, 575 V, 3 Phase, TEFC, 326T Frame, Footed, 1 Winding
- TB WOODS AK7112 FHPBoredtosize V-Belt Sheave, Cast Iron, 3L Type Belt, 2.5 inch Hub Dia.
- BOSTON GEAR 88253
Explore More
- KEYSHAFT
- Manual Winches
- Electric Baseboard Heater Accessories
- Water Heater Vents
- Polypropylene Pipe
- HELICOIL Straight Flute Bottoming Taps, UNF
- ANSELL 28-359 Activarmr Nitrile Coating Cut Resistant Gloves
- CONDOR Knit Gloves, Full Finger, Uncoated, Cotton, 7 Gauge, Beige
- MUELLER INDUSTRIES LF351 Iron Body Y Strainers
- ANVIL AS300S Series Channel With Long Slots
- BRADY Pipe Marker, White Water
- DAYTON Drum Pumps
- BUSSMANN 170M Type TN 110 Series Specialty Fuses
- GROVE GEAR GR Series, HMQ-H1 Style, 824 Size, Ironman Worm Gear Reducers
- GROVE GEAR EL Series, B-R Style, 818 Size, Aluminium Worm Gear Reducers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-CS-GXX-50 Fiberglass Epoxy Laminate Sheet, 12 Inch x 12 Inch Nominal Size, 1 1/4 Inch Thick, Brown
€164.21 /unit

