Item: CP9JLZModel: BULK-CS-GXX-25Cross Ref: 55PG35
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sheet
Clarity Opaque
Color Brown
Corrosion And Chemical Resistance Fair
Density 0.049 lbs.-cu. in.
Friction Rating Not Rated
Grade XX
Hardness Rockwell M110
Hardness Rating Extra Hard
Impact Strength 0.6 lbs.-ft./in.
Impact Strength Rating Poor
Length 24"
Length Tolerance -0.25" to +0.25"
Machinability Good
Material Fiberglass Epoxy Laminate
Max. Temp. 250°F
Min. Temp. 0°F
Nominal Size 24" x 24"
Nominal Size (wxl) 24" x 24"
Overall Length 24"
Overall Width 24"
Standards Ul 94 Hb
Temp. Range 0°F to +250°F
Temperature Range 0°F to 250°F
Tensile Strength 15000 psi
Tensile Strength Rating Excellent
Thickness 1 1/2"
Thickness Tolerance -0.088" to +0.088"
Uv Resistant No
Water Absorption 1.25%
Water Absorption Rating Poor
Wear Factor Fair
Width 24"
Width Tolerance -0.25" to +0.25"