Item: CP9KCFModel: BULK-CS-GG11-56Cross Ref: 55RN48
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Clarity Opaque
Color Green
Corrosion And Chemical Resistance Good
Density 0.066 lbs.-cu. in.
Friction Rating Not Rated
Grade Grade G-11
Hardness Rockwell M110
Hardness Rating Extra Hard
Impact Strength 12 lbs.-ft./in.
Impact Strength Rating Excellent
Length 6"
Length Tolerance -0.25" to +0.25"
Machinability Fair
Material Fiberglass Epoxy Laminate
Max. Temp. 300°F
Min. Temp. 0°F
Nominal Size 6" x 6"
Nominal Size (wxl) 6" x 6"
Overall Length 6"
Overall Width 6"
Standards Ul 94 Hb
Temp. Range 0°F to +300°F
Temperature Range 0°F to 300°F
Tensile Strength 37000 psi
Tensile Strength Rating Excellent
Thickness 0.188"
Thickness Tolerance -0.011" to +0.011"
Uv Resistant No
Water Absorption 0.5%
Water Absorption Rating Poor
Wear Factor Fair
Width 6"
Width Tolerance -0.25" to +0.25"