GRAINGER BULK-CS-GFR4-206 Fiberglass Epoxy Laminate Sheet, 12 Inch x 4 ft Nominal Size, 1 1/4 Inch Thick
Get it by Thursday, May 21
5.00% off
€1,119.38 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Sheet |
| Clarity | Opaque |
| Color | Yellow |
| Corrosion And Chemical Resistance | Good |
| Friction Rating | Not Rated |
| Grade | Grade G-10/FR4 |
| Hardness | Rockwell M110 |
| Hardness Rating | Extra Hard |
| Impact Strength | 14 lbs.-ft./in. |
| Impact Strength Rating | Excellent |
| Length | 4 ft. |
| Length Tolerance | -0.25" to +0.25" |
| Machinability | Good |
| Material | Fiberglass Epoxy Laminate |
| Max. Temp. | 280°F |
| Min. Temp. | 0°F |
| Nominal Size | 12" x 4 ft. |
| Nominal Size (wxl) | 12" x 4 ft. |
| Overall Length | 4 ft. |
| Overall Width | 12" |
| Standards | Ul 94 V-0 |
| Temp. Range | 0°F to +280°F |
| Temperature Range | 0°F to 280°F |
| Tensile Strength | 38000 psi |
| Tensile Strength Rating | Excellent |
| Thickness | 1 1/4" |
| Thickness Tolerance | -0.08" to +0.072" |
| Uv Resistant | No |
| Water Absorption | 0.15% |
| Water Absorption Rating | Good |
| Wear Factor | Fair |
| Width | 12" |
| Width Tolerance | -0.25" to +0.25" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 21.71 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Tensile Strength Rating | Color | Grade | Thickness | Min. Temp. | Max. Temp. | Hardness | Tensile Strength | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SCANNA1.000X48.000X96.000C | Good | Beige | Grade C | 1" | -418°F | 257°F | Rockwell M105 | 9700 psi | €3,847.84 | |
| SCANNA.500X48.000X96.000C | Good | Beige | Grade C | 1/2" | -418°F | 257°F | Rockwell M105 | 9700 psi | €1,993.26 | |
| SCANNA.250X48.000X96.000C | Good | Beige | Grade C | 1/4" | -418°F | 257°F | Rockwell M105 | 9700 psi | €996.62 | |
| SCANNA.125X48.000X96.000C | Good | Beige | Grade C | 1/8" | -418°F | 257°F | Rockwell M105 | 9700 psi | €506.93 | |
| SCANNA.187X48.000X96.000C | Good | Beige | Grade C | 0.187" | -418°F | 257°F | Rockwell M105 | 9700 psi | €732.59 | |
| SCANNA.750X48.000X96.000C | Good | Beige | Grade C | 3/4" | -418°F | 257°F | Rockwell M105 | 9700 psi | €2,885.90 | |
| SCANNA.375X48.000X96.000C | Good | Beige | Grade C | 3/8" | -418°F | 257°F | Rockwell M105 | 9700 psi | €1,442.94 |
Explore Products
- STEARNS BRAKES 557571407 Kit-Dcss Sw/Hdw-48V-87X00
- SHIMPO MF-20KG Mechanical Force Gauge Range 20 Kg
- APPROVED VENDOR U25120.016.0125 Wood Screw, Steel, 0.332 In Head Dia., 1 1/4 In Lg., 2 Drive Size, 8 Screw Size
- CONDOR 53YN84 High Visibility Vest, ANSI Class 3, U, 5XL, Lime, Mesh Polyester, Zipper, Single
- COXREELS EZ-SG19WT-175 Spring Return Hose Reel, 1/4 Inch Inner Dia., 75 Feet Length
- VERMONT GAGE 141114440 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.1444 Inch Size
- CASH VALVE GT11312368 Spring Chamber, Kiwa Certified
- WINTERS INSTRUMENTS PFP2339WBY Industrial Pressure Gauge, 0 To 200 Psi, Liquid-Filled, Reflective Fluorescent Yellow, Pfp
Explore More
- KEYSHAFT
- Digital Pressure and Vacuum Gauges
- Sound Level Meter Accessories
- Floor Grinder Accessories
- Pneumatic Actuated Valves
- Socket Set Screw Sets
- HI TEMP Welding Curtain
- DWYER INSTRUMENTS 1211 Series Slack Tube Manometers
- ANVIL AS6151 Series Plastic Closure Strips
- ANVIL AS200 Series Welded Channels
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond Essentials Bulk Wide Mouth HDPE Bottles
- LEGRIS Unions
- ONSRUD Router Bit High Speed Steel
- ASCO VALVES Solenoid Valve Rebuild Kits
- ALLEGRO SAFETY Wall-Air Filtration Panels
- BROWNING SHU2 Series Shear Pins
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-CS-GFR4-206 Fiberglass Epoxy Laminate Sheet, 12 Inch x 4 ft Nominal Size, 1 1/4 Inch Thick
€1,178.30 /unit

