FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Gasket Sheet |
| Adhesive Temperature Range | Up To 120°F |
| Adhesive Type | Plain Backing |
| Backing Type | Plain |
| Color | Brown |
| Cork Backing Type | Plain Backing Plain |
| Density | 46 lbs.-cu. ft. |
| Durometer | 70-85A |
| Grade | Standard |
| Grain Size | Fine |
| Length | 3 ft. |
| Material | Cork Buna N Rubber Blend |
| Maximum Adhesive Temperature | 120°F |
| Maximum Temperature | 200°F |
| Min. Temp. | 0°F |
| Minimum Adhesive Temperature | Not Rated |
| Shape | Sheet |
| Temp. Range | 0°F to +200°F |
| Temperature Range | 0°F to 200°F |
| Tensile Strength | 325 psi |
| Thickness | 1/8" |
| Width | 3 ft. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.72 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Thickness | Material | Backing Type | Grain Size | Tensile Strength | Adhesive Temperature Range | Durometer | Adhesive Type | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
4NLZ2 | 2.5 mm | Cork | Plain | Coarse | 50.8 psi | - | - | Plain Backing | 1 | €539.07 | |
![]() |
4NLY3 | 3 mm | Cork | Plain | Medium | 58 psi | - | - | Plain Backing | 1 | €380.73 | |
![]() |
4NLY4 | 5 mm | Cork | Plain | Medium | 58 psi | - | - | Plain Backing | 1 | €476.57 | |
![]() |
4NLY1 | 1.5 mm | Cork | Plain | Fine | 58 psi | - | - | Plain Backing | 1 | €277.70 | |
![]() |
4NLY2 | 2.5 mm | Cork | Plain | Medium | 58 psi | - | - | Plain Backing | 1 | €298.87 | |
![]() |
4NLZ6 | 1/4" | Cork | Plain | Coarse | 50.8 psi | - | - | Plain Backing | 1 | €520.32 | |
![]() |
4NLZ5 | 5 mm | Cork | Plain | Coarse | 50.8 psi | - | - | - | 1 | €520.32 |
Explore Products
- ZURN 2-950XL3FT Double Check Backflow Preventer, 2 Inch Size
- SPEARS VALVES 868-575C Clamp-On Saddle, Socket Double Outlet, EPDM, Zinc, 8 x 1 Inch Size, CPVC
- LENOX TOOLS 1850490 Band Saw Blade, 1 1/2 Inch Blade Width, 22 Feet, 0.05 Inch Blade Thickness
- JB INDUSTRIES M2-895 Replacement High Side Pressure Gauge, 3 1/8 Inch Dia, Liquid Filled
- SALSBURY INDUSTRIES 3704S-02SFP Horizontal Mailbox Private 2 Door Sand Fl 16-1/2 Inch
- RULAND MANUFACTURING MDCDK70-35-30-A 35mm x 30mm Double Disc Coupling, Aluminum, Clamp Style With Keyway, 69.9mm OD, 89.7mm Lg.
- T&S B-1131 Workboard Faucet, Deck Mt., 4 Inch Centers, 18 Inch Double Joint Nozzle
- HAMMOND 1481FE10K Floor Stand Kit, 15 Inch Height, Carbon Steel, Ansi 61 Gray, Powder Coat Finish
Explore More
- KEYSHAFT
- Cable Pull Switch Accessories
- Keyless Bushings
- Fiberglass Stair Treads
- Lubrication Container Accessories
- Manhole Cover Accessories
- ANSELL 11-920 Hyflex Blue Nitrile Coated Gloves
- CONDOR Polyester/Cotton Knit Gloves
- OBERON TCG2P Arc Flash Kits, 12 Cal Arc Rating
- TRITAN HCPK Series Pillow Block Bearings
- YELLOW JACKET Plus II Hose Sets With FlexFlow Valve
- NEOPERL Aerator 55/64-27 Inch
- KEY-BAK Toolmate Link Drill Tether Kit
- VESTIL HOOK Series Fork Truck Bases
- ACME ELECTRIC Motor Bases
- MERSEN FERRAZ Surge-Trap Monobloc STMT23 Series Surge Protection Devices
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-CRK-41 Gasket Sheet, Cork Buna-N Rubber Blend, 3 ft Length, 3 ft Width, 1/8 Inch Thick
€475.98 /unit



