FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Gasket Sheet |
| Adhesive Temperature Range | Up To 120°F |
| Adhesive Type | Acrylic |
| Backing Type | Adhesive |
| Color | Brown |
| Cork Backing Type | Acrylic Adhesive |
| Density | 39 lbs.-cu. ft. |
| Durometer | 40A |
| Grade | Standard |
| Grain Size | Fine |
| Length | 25 ft. |
| Material | Cork SBR Sponge Rubber Blend |
| Maximum Adhesive Temperature | 120°F |
| Maximum Temperature | 200°F |
| Min. Temp. | 0°F |
| Minimum Adhesive Temperature | Not Rated |
| Shape | Sheet |
| Temp. Range | 0°F to +200°F |
| Temperature Range | 0°F to 200°F |
| Tensile Strength | 210 psi |
| Thickness | 1/16" |
| Width | 1/2" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.09 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Thickness | Material | Backing Type | Grain Size | Tensile Strength | Adhesive Temperature Range | Durometer | Adhesive Type | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
4NLZ2 | 2.5 mm | Cork | Plain | Coarse | 50.8 psi | - | - | Plain Backing | 1 | €539.07 | |
![]() |
4NLY3 | 3 mm | Cork | Plain | Medium | 58 psi | - | - | Plain Backing | 1 | €380.73 | |
![]() |
4NLY4 | 5 mm | Cork | Plain | Medium | 58 psi | - | - | Plain Backing | 1 | €476.57 | |
![]() |
4NLY1 | 1.5 mm | Cork | Plain | Fine | 58 psi | - | - | Plain Backing | 1 | €277.70 | |
![]() |
4NLY2 | 2.5 mm | Cork | Plain | Medium | 58 psi | - | - | Plain Backing | 1 | €298.87 | |
![]() |
4NLZ6 | 1/4" | Cork | Plain | Coarse | 50.8 psi | - | - | Plain Backing | 1 | €520.32 | |
![]() |
4NLZ5 | 5 mm | Cork | Plain | Coarse | 50.8 psi | - | - | - | 1 | €520.32 |
Explore Products
- DIXON 3133 Flat Hex Manifold, Brass, 3/8 Inlet x3/8 FNPT Outlets
- GRAINGER HF/5001-12 Rectangular Bar, 1020 Carbon Steel Rectangular Bar, 0.5 Inch Thick, 1 Inch X 12 Inch Nominal Size
- DAYTON 32ZN77 Vacuum Motor, Metal Mounting Bracket, 5.7 Inch Dia. AC, 1 Blower Stage
- BURNDY YRV2CV6CL Butt Splice, 1.6 Inch Length
- PLAST-O-MATIC PRHM100EP-PP Pressure Regulator, Spring, EPDM Seal, Polypropylene, 1 Inch Size
- EATON ECH2211DAC Non-Reversing Motor Control Starter, 460V/60 Hz, Nema 1, 30A Magnetic Circuit Protector
- EATON 8346A28G22 Test Cabinet, 5/15 Kv, 36 Inch Breaker Compartment
- MAIN FILTER INC. MF0774831 HC6400FDZ26H Interchange Hydraulic Filter, Glass, 1 Micron, Viton Seal, 25.67 Inch Height
Explore More
- KEYSHAFT
- Emergency Lighting Fixtures
- Circulator Pump Accessories
- Hangers
- Ultrasonic Flow Meter Detector Accessories
- Industrial Pool and Spa Pumps
- CONDOR Leather Coated Cut Resistant Gloves, Cut Level A4
- PROTO Impact Socket, 1 Inch, Metric, Alloy Steel
- MAYHEW TOOLS Handguarded Cold Chisels
- GLOBE SCIENTIFIC Four Pour Spout Beakers
- HOFFMAN Lay In Wireway 90 Degree Elbow Transposition Sections
- HARTING Communication Corsets
- UNISTRUT P1100T Series Channels, 20 Feet
- VOLLRATH Food Display Case Glass Doors
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-CRK-200 Gasket Sheet, Cork SBR Sponge Rubber Blend, 25 ft Length, 1/2 Inch Width, 1/16 Inch Thick
€86.39 /unit



